Beran: Dopravní nehoda s cyklistou – náhrada škody

Co dělat, když jste účastníkem nehody s cyklistou, a ten je viníkem? Pokud máte pocit, že dostanete rychle náhradu škody, tak, ehm, ne, pokud zafouká vítr anebo cyklista zemře.

Letní a tudíž i cyklistická sezona je v plném proudu a stránky černých kronik tu a tam plní i zprávy o dopravních nehodách cyklistů a řidičů motorových vozidel. Dnes bych se u tohoto tématu zastavil s ohledem na otázku náhrady škody z hlediska řidiče motorového vozidla, tzn. podíváme se na to, jak je to s odpovědností a s vymáháním případné náhrady škody z dopravní nehody.

Nejprve je úvodem nutné zdůraznit, že jízda na jízdním kole podléhá z hlediska odpovědnosti za škodu znatelně mírnějším pravidlům, což je důsledek i zpravidla méně závažných následků pro samotného cyklistu a ostatní účastníky. Pro doplnění je nutné uvést, že provoz motorového vozidla s sebou po právní stránce spojuje zvýšenou odpovědnost za škodu způsobenou právě provozem daného vozidla, což se v právních předpisech promítá tím, že odpovědnost za škodu, která provozem vozidla vznikne, je tzv. objektivní, což znamená, že za ni provozovatel odpovídá, i když škodu nezavinil.

Tím „nezavinil“ se rozumí, že není podstatný vnitřní vztah provozovatele ke vzniku škody (úmysl nebo nedbalost), ale provozovatel prostě odpovídá za výsledek. Zákon k tomu výslovně stanoví:

„§ 2927 obč. zák.

(1) Kdo provozuje dopravu, nahradí škodu vyvolanou zvláštní povahou tohoto provozu. Stejnou povinnost má i jiný provozovatel vozidla, plavidla nebo letadla, ledaže je takový dopravní prostředek poháněn lidskou silou.

(2) Povinnosti nahradit škodu se nemůže provozovatel zprostit, byla-li škoda způsobena okolnostmi, které mají původ v provozu. Jinak se zprostí, prokáže-li, že škodě nemohl zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze požadovat.“

Jak jsem uvedl shora, až na pár výjimek, provozovatel odpovídá za výsledek, tzn. za vzniklou škodu.

Širším úvodem jsem začal proto, abych zdůraznil, že výše uvedená pravidla na cyklisty neplatí. Jízda na jízdním kole se nepovažuje za dopravu podle ust. §2927 občanského zákoníku, takže cyklista neodpovídá za výsledek, ale odpovídá podle obecných ustanovení za náhradu škody, tzn. v zásadě odpovídá za zavinění (tj. musí být u něho přítomna alespoň nedbalost).

To dává cyklistovi možnosti se vyvinit z náhrady škody, pokud by prokázal, že škodu nezavinil (nic nezanedbal), tzn. např. pokud byla zapříčiněna objektivními okolnostmi, které jsou mimo jeho kontrolu (píchne, upadne a spadne přitom na auto, které poškrábe nebo foukne nečekaně silný poryv větru a „hodí“ cyklistu na auto apod.). Toto jsou okolnosti, za které by cyklista neodpovídal a neměl by povinnost k náhradě škody.

To samozřejmě nejsou typické situace a pokud se bude jednat o obvyklé situace typu nedání přednosti v jízdě, jízda v protisměru, jízda na červenou apod., pak cyklista odpovědnost za škodu nese a musí ji uhradit.

Druhou komplikací je to, že cyklista nemá ze zákona povinnost být pojištěn pro účely odpovědnosti za škodu, což může znamenat nevymahatelnost náhrady škody. Pokud Vám auto nabourá exekutory ze všech stran stíhaný cyklista, tak na něm náhradu škody nevymůžete, protože není nikoho, kdo by za jeho odpovědnost ručil (jako je tomu s pojištěním u aut) a on sám má třeba jen dluhy a nemá tedy škodu z čeho uhradit.

Pokud by snad došlo na nejhorší scénář, tj. došlo by k usmrcení cyklisty a řidič by vymáhal náhradu škody, musel by se se svojí pohledávkou na náhradu škody přihlásit do dědického řízení.

Co se postupu v případě nehody týče, tak pokud chcete uplatňovat nárok na náhradu škody, je vždy základem dostatečné zdokumentování dopravní nehody, postavení při střetu a identifikace jejich účastníků. V případech stanovených zákonem volejte policii a vždy minimálně sepište záznam o nehodě a pořiďte bohatou fotodokumentaci. Určitě si tak usnadníte další postup.

Protože cyklista není pojištěn, vymáháte škodu přímo proti němu. S tím souvisí i dokumentace poškození auta, protože rozsah poškození nebude zkoumat likvidátor pojišťovny, takže pečlivě zadokumentujte rozsah poškození na místě nehody a i v servisu tak, aby nevznikaly pochybnosti o rozsahu poškození. Faktura za opravu pak pošlete k úhradě cyklistovi. Pokud ji neuhradí dobrovolně, nezbývá než se obrátit na soud.

22.7.2016 4:23| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist