Beran: Chodci, reflexní prvky a pokuty

Tlak pokračuje, tentokrát je zapotřebí "zmáčknout" chodce, kteří nemají v noci na sobě reflexní vesty. Judr. Beran se vyjadřuje k tomu, že nás noční procházka bez reflexního svršku může přijít na dva tisíce.

K napsání dnešního blogu mne inspiroval článek o tom, jak Policie ČR ve spolupráci s Ministerstvem vnitra vymýšlí, jak přinutit chodce k tomu, aby byli na silnicích lépe vidět a docházelo tak k menšímu počtu smrtelných nehod, kdy dojde ke sražení chodce autem.

Druhým dechem bylo ve včerejší televizní reportáži doplněno, že povinnost mít reflexní prvky bude stanovena striktně a policisté budou za porušování této povinnosti moci ukládat sankce až do výše 2 000 Kč.

Je už asi typickým rysem našeho současného společenského zřízení, že se pořád někdo snaží myslet za někoho jiného. A to ať už se to týká reflexních vest, bezpečnostních pásů nebo podobných prvků ke zvýšení viditelnosti ostatních účastníků, jako jsou např. cyklisté. Asi marně čekám na to, že někdo řekne, že to či ono je věcí zodpovědnosti každého člověka a ponechá rozhodnutí na něm.


Jistě, určitě se shodneme na tom, že je pro všechny zúčastněné lepší a pro ty zranitelnější navíc bezpečnější, když budou za snížené viditelnosti lépe vidět. Vždycky „obdivuju“ ty „ninjy“, kteří v černém oblečení a na neosvětlené komunikaci jdou po kraji vozovky po pravé straně, takže nevidí přímo přijíždějící auto a jsou vidět na poslední chvíli. Vždycky si říkám, že někteří lidé si svého života opravdu neváží. Přesto bych ale nikdy nepodpořil to, aby policie měla dostat tak obecnou pravomoc jako ukládat sankce chodcům za to, že nemají dost reflexních prvků na sobě. Jak se to bude posuzovat? Nebude z toho jen další „buzerační“ nástroj policistů na kohokoliv? Na ten návrh si ještě počkám, ale z toho, co zaznělo včera v televizi, jsem se nemohl zbavit dojmu, že to bude zase jen další šikanozní pravomoc. Že dostane policie zase o něco delší bič, je smutné, ale víc na tom vadí ta nedůvěra v lidi samotné.

Jde přece o životy chodců samotných. Když si někdo neuvědomuje, že za snížené viditelnosti a ve tmavém oblečení není skoro vidět (tím hůř pro řidiče, když proti němu zrovna jede auto a je oslněn jeho světly) a hrozí mu přehlédnutí ze strany řidiče a i tragické následky z případné srážky, tak to zákon asi těžko vyřeší. Nebo si snad někdo myslí, že až půjdou strejcové na vesnici z hospody, že si budou na rukáv připínat reflexní proužky nebo oblékat reflexní vestu?

To snad nemůže autora takové regulace napadnout ani v růžovém snu! Proč si prostě nepřipustíme, že tohle je věc individuální zodpovědnosti každého člověka a buď ji přijme a chová se podle toho, anebo ji nepřijme a nese následky. Proč si policisté a úředníci neuvědomují, že jejich úkolem přece není to, aby pořád někomu stáli za zády, opečovávali a „oprašovali“ ho, případně práskali bičem sankcí, aby se choval zodpovědně? Když si někdo svého života neváží a riskuje, je to jeho věc. On ponese následky. Jistě taková událost není příjemná ani pro řidiče, který takového chodce srazí a usmrtí, ale za to řidič nemůže. Je to stejné, jako kdyby se trápil tím, že mu tam někdo skočil apod.

Policejní auta, kterým (asi) neujedede

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Tahle cesta zametání cestiček lidem je dle mého názoru zcela kontraproduktivní. Je to jen další krůček k tomu, aby lidé v sobě posílili onu představu, že se „někdo postará“, místo aby byli sami plně zodpovědní za svoje jednání a samozřejmě nesli také plné následky. Proč pořád někdo věří tomu, že takováto regulace bude dodržována a povede ke snížení počtu usmrcených chodců? To je naprosto naivní představa. Výsledkem bude jen to, že policie dostane další pravomoc, kterou bude s chutí zneužívat, když se jí to bude hodit. Pozitivní dopad na bilanci střetů ale nečekám. O výchovně kontraproduktivním dopadu takového opatření na vlastní pocit zodpovědnosti jednotlivců ani nemluvě.

6.10.2014 9:02| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist