Beran: Bránění předjíždění a omezování při předjíždění

Může řidič na výjezdu z obce, kterého zrovna předjíždí jiné auto, zrychlit na zákonný limit, nebo se musí nechat předjet? Vysvětluje JUDr. Tomáš Beran.

Nedávno se mne jeden ze čtenářů ptal na následující situaci: Řidič vozidla A jede v obci a v souladu s rychlostními limity udržuje rychlost 50 km/h. Za jeho vozidlem jedou další vozidla (B, C, D) v koloně. Blíží se konec obce, přičemž na hranici značky ukončující obec chce řidič vozidla A začít zrychlovat na povolených 90 km/h, jenže přesně v tu chvíli se rozhodně řidič vozidla B za ním ho předjet nebo ho už předjíždí, protože začal předjíždět už 20 metrů před značkou. 

Dotaz pak zněl, zda smí řidič vozidla A zrychlovat na povolených 90 km/h, ačkoliv je předjížděn řidičem B (C, D). Tazatel si samozřejmě byl plně vědom následujícího ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., nicméně se ptal, jestli platí i v tomto případě.

§ 17 Předjíždění

(4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.

Odpověď je taková, že dané ustanovení platí i ve výše uvedeném případě, jakkoli jeho aplikace vůči řidiči A je poněkud přísnější než za jiných podmínek, neboť z jeho strany je legitimní zrychlit na povolený limit a řidiči vozidel za ním by na to měli brát ohled.

To, že by na to měli (lidsky) brát ohled, protože lze očekávat, že řidič vozidla A bude mimo obec zrychlovat z 50 na 90, však, obávám se, nemá vliv na to, že se v daném případě jedná o porušení výše uvedeného ustanovení a řidič by zrychlovat neměl.

Čtenář vcelku logicky namítal, že takhle nejprve musí nechat předjet všechny ty, co jedou za ním a teprve pak za nimi zrychlit na povolený limit, ačkoliv by sám začal zrychlovat např. jen o sekundu později. Případně některý z řidičů B, C, D začne předjíždět ještě před koncem obce, tudíž ještě dříve, než začne řidič vozidla A zrychlovat a tím mu samotné zrychlení rovněž znemožní.

Jakkoli lze výše uvedené námitky chápat, dikce pravidel není v tomto případě na straně řidiče A. Pokud nechce překročit limit v obci dříve než ostatní, případně pokud nemá výrazně výkonnější vozidlo, které by umožňovalo v okamžiku začátku předjíždění vozidlem B (spíš ještě těsně před zahájením předjíždějícího manévru vozidlem B) zvýšit rychlost do té míry, aby se předjíždění pro řidiče vozidla B stalo bezpředmětným nebo dokonce nemožným, musí počkat, až ho ostatní předjedou a teprve pak zrychlit.

Výklad je to značně přísný a vůči tomuto řidiči ne vždy ohleduplný, avšak opačný závěr by bylo obtížné obhájit. Samozřejmě by bylo na místě apelovat na řidiče B, C a D, aby dali řidiči A „šanci“ zrychlovat a možná by pak zjistili, že předjíždět vůbec nemohou nebo nechtějí. Pokud ale řidič B vyrazí k předjíždění o něco dřív, než skončí obec, řidič vozidla A si svoje vlastní zrychlování neodůvodní a bude se jednat o porušení pravidel na jeho straně. 

4.7.2016 7:00| autor: JUDr. Tomáš Beran
Více o tématu: předjíždění

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist