Beran: 50ka na Magistrále a „piráti“ ala iDnes

Minulý týden vyšel na iDnesu jeden článek, jehož obsahem byla "poutavá reportáž" o tom, jak jeho redaktoři vyrazili na Magistrálu směrem do centra.

Minulý týden vyšel na iDnesu jeden článek, jehož obsahem byla „poutavá reportáž“ o tom, jak jeho redaktoři vyrazili na Magistrálu směrem do centra a v místě, kde je stanovena 50ka, což je přibližně od Kačerova směrem na Pankrác a dál, měřili rychlost a následně o tom napsali článek, ze kterého by snad jeden měl pocit, že se stal v nepřehledné zatáčce a na přechodu u mateřské školky.

Nejprve popis místa – místní znají, jedná se o šestipruhou dálnici, kde je rychlost omezena na 50 za hodinu. Prý kvůli hluku. Na téma existence a prokazování takového právem chráněného zájmu jsem psal z hlediska právního již článek dříve, dnes se chci zaměřit na způsob, jak někdo pojímá a referuje o „porušování“ takových pravidel. Jen upozorním, že v další argumentaci záměrně odhlížím od toho, že se jedná formálně (dle značek) o jízdu v obci, protože v daném místě to žádná obec s bytovými domy ještě není. Povahou pozemní komunikace je to normální dálnice, resp. ještě lepší než řada ostatních, kde platí normálně 130ka, protože tady je 6 pruhů, narozdíl od standardních 4. Navíc je to krásně přehledný a rovný úsek, takže omezení na 50 je úplně zoufalé a původní 70ka nebo 80ka by byla možná vhodná pro autobusy, ale jinak by tam mohla být standardní 130ka až někam na úroveň, kde začínají na Pankráci bytové domy, tam by těch 80-100 mohlo být z hlediska plynulosti silničního provozu akceptovatelných.Jak nicméně autoři článku vylíčili, jen si to představte, našli se řidiči, kteří tam tu padesátku nedodržovali (jsem naprosto „šokován“, že si někdo dovolil jet na šestiproudé dálnici víc než 50; kdo si ti řidiči myslí, že jsou, aby sami vyhodnocovali situaci na silnici a poslušně se neřídili tím, o čem vrchnost rozhodla?). Autoři to popisují vskutku velmi pohoršeným způsobem. Nejprve začínají informací, že každý pátý překročil rychlost o více než 10 km/h. Cože? Jenom? Takže 80% tam jelo do 60ti? Tak to bych čekal jiné číslo, ale je pravda, že spousta lidí dodržuje bezhlavě některé předpisy, aniž by o jejich smyslu přemýšlela, což je ale každého věc. Nic proti tomu, když se tam někdo chce ploužit 60kou jen proto, že o tom někdo jiný stejně bezhlavě rozhodl, je jeho věc, ale proč o tom psát s takovým pohoršením a odsudkem?​

Autoři pokračují. Jeden z hříšníků – slovenský autobus „plný lidí“, co jel na šestiproudé dálnici 75 km/h. Fůůůůj, pirát! Sebrat papíry na doživotí! Zavřít do vězení! Taková nezodpovědnost vůči cestujícím řídit autobus na dálnici rychlostí 75 km/h. A navíc prý „pelášil“, jak uvedl autor článku. „Pelášil“ na dálnici 75. 🙂 Skvělý vtip, mají ale ti redaktoři vytříbený smysl pro humor. Snad chtěli říct, že se ploužil 75, ne? Nebo snad rádi jezdí po dálnici 75 a považují to za pelášení? Komici.Další – 89 na dálnici v černé X5! Jasný hrdelní zločin, jistě by ho nejradši postavili ke zdi! Ten tentokrát podle autora „profrčel“ touto rychlostí a daným místem. Hmm, profrčel na šestiproudé dálnici 89. Pane jo, z té rychlosti se úplně tají dech. Taky bych tak rychle chtěl někdy po dálnici jet, ale bohužel tak rychle „frčí“ asi podle autora jen závodníci na okruhu. Bylo by to krásné si takto někdy po dálnici „frčet“. Závratná dálniční rychlost 89 km/h. Nedostižný sen. 😉

A nejhorší – „bílá limuzína se řítí neuvěřitelných 103 km/h“. To snad dělá autor záměrně nebo ho za to někdo platí? 103 na dálnici a „řítit se“? Nemyslel 203? 😉 To už by v daném místě bylo velmi plynulé tempo, ale 103? 103 na dálnici a neuvěřitelná rychlost? Nad tím se snad dá jen nechápavě zakroutit hlavou. Nedovedu si představit jiné vysvětlení, než že se jedná o objednané PR články, protože jak jinak vysvětlit takový způsob referování o tak banálních záležitostech? 103 na dálnici a tak silná slova?

A k tomu na doplnění pochvala autora do vlastních řad „když referujeme o takovýchle pirátech, bude jich pak o to méně“. Aha, to mluví o těch, co jezdí 80-100 na šestiproudé dálnici. Neutrpěl v poslední době úraz hlavy? Koho tam ten řidič, co jel 100, ohrožoval? Co z něj dělá „piráta“?Přiznám se, občas tam taky jedu a opakovaně nevěřícně kroutím hlavou, kolik se najde řidičů, kteří prostě dodržují něco jen proto, že to někdo jiný nařídil bez ohledu na to, jestli to má nebo nemá smysl.

Ovšem politicky korektní a hysterický způsob, jak o tom iDnes referoval, je opravdu neuvěřitelný. Nad brainwashingem typu „rychle = nebezpečně“, přičemž rychle znamená podle nich rychleji, než povoluje značka, ať je sebenesmyslnější, snad lze jen nevěřícně zakroutit hlavou.

Tomáš Beran

1.2.2011 7:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist