Barva auta prý ovlivňuje nehodovost

Australští vědci potvrdili, co většina lidí tuší: nenápadná auta bourají častěji.

Automobily černé barvy jsou častěji účastníky dopravní nehody a bílé vozy jsou bezpečnější. Vyplývá to ze studie Monashské univerzity v australském Melbourne, o níž informovala agentura Reuters. Vědci zkoumali souvislosti mezi nehodovostí a 17 různými barvami automobilů na základě policejních zpráv ze dvou australských států. Ukázalo se, že mezi oběma faktory skutečně existuje výrazná souvislost. „Některé barvy mohou být spojovány se zvýšeným nebezpečím nehod,“ uvádí se ve zprávě Střediska pro výzkum nehodovosti Monashské univerzity, která byla zveřejněna na internetu. „Jsou to obecně ty barvy, které mají nižší index viditelnosti, jako je černá, modrá, šedá, zelená, červená a stříbrná, nebo ty barvy, které jen slabě kontrastují s klíčovými vizuálními prvky při řízení,“ konstatovali vědci.

Vědci dospěli k závěru, že nebezpečí nehody za dne je u černého automobilu o 12 procent vyšší než u bílého. Po černých vozech následují co do nehodovosti šedé, stříbrné, modré a červené. Studie se opírá o policejní údaje o 855 258 nehodách v letech 1982 až 2004.

autoweb.cz, ČTK

11.6.2007 1:37

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist