Způsob odbočení na křižovatce

Dobrý den, pane doktore,

vlastně o nic nejde, ale přesto mě to zajímá:

Prosím Vás, přijížděl jsem autem po vedlejší pozemní komunikaci ke křižovatce, která je poměrně široká, a chtěl jsem odbočit vlevo. Takže jsem si najel přibližně na prostředek, zastavil jsem a dával přednost vozidlům na hlavní pozemní komunikaci. Zprava přijížděl motocyklista, který chtěl odbočit vlevo. Předpokládal jsem, že projede okolo přední části mého auta a potom odbočí. On si ale našel jiné řešení, a to takové, že odbočil vlevo hned, takže mě neobjel, ale projel podél pravého boku mého auta (nikoho tím neomezil ani neohrozil).

Zajímá mě, jestli se ten motocyklista dopustil přestupku, a pokud ano, jaká mu hrozí sankce.

A potom se mi stalo, že na kruhovém objezdu jelo proti mně osobní auto v protisměru. Já jsem jej naštěstí spatřil včas, ještě dříve, než jsem na ten kruhový objezd najel. Tak jsem pokračoval v jízdě po kruhovém objezdu ve správném směru (proti směru hodinových ručiček) a v místě, kde jsem se s tímto vozidlem míjel, jsme se bez problémů vyhnuli, a nemusel jsem ani brzdit, ani cuknout volantem, abych zabránil střetu (ale bylo to opravdu jen díky tomu, že jsem to vozidlo spatřil včas, protože jinak bych se s ním pravděpodobně srazil).

Zajímá mě, jaká sankce teoreticky hrozí tomuto řidiči (prakticky zřejmě žádná, protože policisté ho nepřistihli a kamery tam nejsou).

Děkuji za odpověd‘.

Honza

Odpověď

Ano, dopustil. Je to nesprávná jízda křižovatkou, pokuta na místě do 2 000 Kč.

Za ten kruhový objezd je sankce stejná.

27.8.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist