Zdroje k odpovědím

Pane doktore. 1) Když jste se před časem takticky vyhnul odpovědi na dotaz, zda smí být vodorovné DZ vyznačeno dlažbou, alespoň jste nenadělal případnou škodu. Dnes jste však na dotaz stejného tazatele napsal jednoznačné „NE!“ Z čeho, prosím, čerpáte? Technické předpisy TP133- Zásady pro vodorovné dopravní značení na pozemních komunikacích na str. 10 uvádějí: Značky jsou vyznačovány pomocí hmoty určené pro vodorovné dopravní značení nebo jiným srozumitelným způsobem (např. fólie, dopravní knoflíky, DLAŽBA).
2) Mně osobně jste opakovaně přislíbil již před několika měsíci, že v knihovně vyhedáte normu, která jednoznačně říká, že texty na dodatkových tabulkách u přechodného DZ nesmí být psány rukou, dokonce prý musí mít určitou výšku. Věřil bych tomu, pokud skutečně tato norma existuje a skutečně je to v ní napsáno. Já jsem to v žádné nenašel. Zdá se, že jste jen práskal od boku. Proč lidem normálně nenapíšete „nevím“, ale svádíte je k porušování zákona?
3) Prosím, když už na tomto webu pod Vašimi odpověďmi mohou lidé psát komentáře, upřesňovat své dotazy, proč na jejich komentáře nereagujete, podobně jako na komentáře pod svými články?

Odpověď

ad 1) Uvažoval jsem nad tím a byl si prohlédnout i osobně takové značky (pár se jich vyskytuje i v okolí mého bydliště). Podle mého názoru to vyznačení pomocí odlišně barevné dlažby nevyhovuje z hlediska souladu s předlohou v přílohách vyhl. č. 30/2001 Sb. (od 1.1.2016 294/2015 Sb.). Příliš se to dle mého názoru graficky liší (velké mezery mezi jednotlivými „částmi“ zobrazení). Pokud by to mělo dle mého názoru vyhovovat, musely by být ty dlaždice těsně u sebe a zobrazení „nepřerušované“.

 

ad 2) Ano, ale zatím jsem se k tomu nedostal, nicméně třeba to psaní rukou lze odmítnout snadno. Jak má značka vypadat, je vcelku jednoznačně stanoveno v příslušném právním předpise. Z grafického zobrazení značek je víc než zřejmé, že text je tištěný, takže žádná rukou psaná improvizace té předloze nebude odpovídat. Ostatně totéž lze aplikovat i ve vztahu k poměru velikosti značky a písma z grafických předloh příloh příslušné vyhlášky. Viditelná disproporce prokazuje rozpor s grafickou předlohou.

 

ad 3) Podívám se na to.

18.11.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist