Zdravím ťa,nevieš kedy sa začalo používať

Zdravím ťa,nevieš kedy sa začalo používať vnútorné spätné zrkadlo a v ktorom aute. Manželku kolegovia presviedčali, že pôvodne to bolo v podstate kozmetické zrkadlo a mne sa to zdá ako blbosť.Ďakujem za odpoveď a želám veľa úspechov v tvorbe týchto výborných stránok.

Odpověď

Předně díky za kompliment. Pokud jde o historii vnitřního zpětného zrcátka, vím jenom tolik, co se píše na wikipedii. Stejně jako u jiných hesel v téhle internetové encyklopedii si člověk nemůže být zcela jist pravdivostí nabízeného výkladu, ale zní to věrohodně:Vnitřní zpětná zrcátko údajně vynalezla Dorothy Levittová, jedna z prvních průkopnic motorismu mezi ženami. Ve své knize The Woman and the Car (Žena a automobil) z roku 1906 radí řidičkám, aby měly při ruce malé zrcátko, které mohou „čas od času zvednout do výšky“, aby zkontrolovaly situaci za vozidlem. Chytrá dáma.První zdokumentovaný výskyt pevně montovaného zpětného zrcátka spadá do roku 1911, tvrdí Wikipedia. V té době bylo běžné, že v závodních autě jel spolu s řidičem také mechanik, který kromě jiného sledoval situaci za vozem. Závodník Ray Harroun nicméně nenašel pro Indianapolis 500 žádného spolujezdce, takže osadil svůj stroj zrcátkem. On sám tvrdil, že to není jeho nápad – prý viděl zpětné zrcátko na koňském povozu už v roce 1904.O prosazení vnitřního zpětného zrcátka do výbavy silničních aut se ovšem zasadil vynálezce Elmer C. A. Berger.

27.2.2008 8:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist