Zaznamenávání přestupků kamerou

Dobrý den přeji,
Pane doktore, mám dotaz ohledně nahrávání dopravních situací ve veřejném prostoru.Jsem cyklista, který má kameru na helmě a doposud jsem zaznamenal audio-vizuálně spousty přestukových jednání, které jsou následně předložil PČR k přestupkovému řízení. Tyto záznamy jsem i pro účely šetření PČR a správního orgánu umístil na youtube, s jednotlivými odkazy.

Na PČR mi řekli, že mohu mít problémy s tím,že zneužívám osobní údaje přestupců a mohu býti někým v budoucnu žalován.

Neshledávám však zde nic proti-právního, jelikož zaznamenávám pohyb osob a majetku na veřejném prostranství. Nikomu mým zveřejněním mých YouTube videí nevznikla škoda, újma, poškození pověsti.

Nikde jsem z usnesení ǓS na internetu nenašel to, že si občan nemůže zaznamenávat řidiče páchající přestupek a důkazní materiál pak předat PČR či správ.orgánu pro další šetření přes veřejně dostupnou platformu YouTube.

Co si o tom prosím myslíte?

Děkuji,
Radim

Odpověď

Řekl bych, že nikdo se asi nebude bránit samotnému pořizování záznamů, nicméně jejich zveřejňování na YouTube už bych jako problematické viděl. Pokud totiž lze identifikovat ze záznamu konkrétní osobu, pak zveřejnit takový záznam bez jejího svolení zákon obecně nedovoluje. Pokud by vás jako autora dokázali vypátrat, tak se domnívám, že by se mohli dotčení účastníci silničního provozu domáhat úspěšně bránit proti zveřejňování takových záznamů.

30.11.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist