Zakoupil jsem vrak motorového vozidla, který

Dobrý den, pane doktore, zakoupil jsem vrak motorového vozidla, který chci rozebrat na náhradní díly. Za tím účelem jej chci odhlásit z evidence z důvodu změny účelu jeho využití. Narážím ale na odlišnou praxi na různých úřadech. MÚ v Litvínově zruší vozidlo na základě prohlášení, že jej rozeberu a o případný nebezpečný odpad se na svůj náklad postarám. Magistrát města Ústí nad Labem nepřipouští rozebrání na díly jako změnu účelu využití (i když fakticky jde jak o zánik, tak o změnu účelu), ale sami mi poradili, že mám auto třeba naložit nářadím a prohlásit, že jde o přístřešek pro nářadí. Jako důkaz vyžadují fotky. Já mám bohužel trvalé bydliště v Chomutově, kde místní magistrát nepřipouští jinou formu odhlášení vozidla, než ekologickou likvidaci s patřičným potvrzením. Hádal jsem se kvůli tomu s úředníkem asi 20 minut po telefonu. Podle jejich právního výkladu není možné prohlásit, že vozidlo už není vozidlem, protože „jeho identifikátory (VIN) stále existují“. Nenechal si vysvětlit, že existuje jen záznam o daných identifikátorech v registru, identifikátor netvoří vozidlo. Vozidlo rozebráním zanikne a jeho účel se změní z ježdění na využití náhradních dílů. Mám pravdu, pokud jsem přesvědčen, že magistrát (MMCH) zde postupuje v rozporu se zákonem č. 56/2001 Sb.? Mimo to se vyřazování vozidel má řídit metodickým pokynem MD ČR č. 9/2008-150-METO, který jasně říká, že změna účelu využití, pokud je toto specifikováno, vozidla je zákonná. Do jaké míry je tento metodický pokyn pro správní úřad závazný? V Ústí nad Labem se jím třeba řídí. A dotaz nejdůležitější: Jaké mohu využít prostředky pro přinucení MMCH k provedení dané odhlášky? Zatím jsem jim zaslal datovou schránkou žádost o informace (zdůvodnění) a výzvu k nápravě protizákonného postupu, kteréžto se, doufám, dostanou do rukou nadřízenému odboru dopravních a správních činností. Domnívám se správně, že tato obstrukce ze strany MMCH může být považována za zásah do práv zaručených článkem 11 LZLPS? Moc děkuji za odpovědi a omlouvám se, jestli jste již podobný dotaz odpovídal.

Odpověď

No, ta argumentace zánikem účelu ale má své hranice. Při výkladu ad absurdum by dokázala obejít pravidla a o ekologické likvidaci vozidla a dle mého názoru je to spíš legislativní lapsus než použitelné ustanovení. Otázka totiž zní:Kdo určí, že původní účel zanikl? Pokud by to rozhodl kdykoliv vlastník, tak žádný vrak nemusí být nikdy ekologicky zlikvidován, takže dle mého soudu ta argumentace moc použitelná není.

11.12.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist