Zakázané odbočení s právem přednosti v jízdě?

Dobrý den,byl jsem obviněn z nedání přednosti v jízdě řidiči,který na křižovatce jel po hlavní a na zelenou,přitom nerespektoval vědomě značku Zákaz odbočení vlevo,kde jsem na křižovatce na stopce nejdříve stál,dával všem přednost a poté jsem pomalu z vedlejší ulice asi 1m vjel do křižovatky,abych měl výhled a mohl se za toto přijíždějící auto po hlavní zařadit(počítal jsem s tím,že pojede předpisově).Přitom tento řidič nedával znamení o změně směru jízdy(tvrdí že ano,ale i tak jestli dával,či ne nepovažuje správní orgán za důležité),nezpomalil,naopak zrychloval,aby stihl zelenou,nenajel si,vzhledem k tomu nemohl jsem ani předvídat jeho zakázané odbočení vlevo.Policii a správnímu orgánu se líbí dopravní nehodu rozškatulkovat na malý přestupek-zakázané odbočení vlevo a velký přestupek a vina za dopravní nehodu-ten můj-nedání přednosti v jízdě!Nepřipadá mi to logické,natož spravedlivé.Je to přece nezvratitelný fakt,prvotní příčina dopravní nehody-zakázané odbočení vlevo,jinak by k nehodě nedošlo.I malý přestupek způsobí(může způsobit)přece nehodu s fatálními následky.Vymlouvat se na hlavní silnici a zakázaně odbočit a ještě mít přitom přednost v jízdě?!V tomto případě rozhodnutím správního orgánu dostává tento řidič dokonce větší privilegia než vozy s právem přednosti v jízdě(používají výstražná světelná,zvuková znamení)!To je snad přímo zneužití hl. silnice,k tomu není určena,aby si na ni řidiči dělali co chtěli.Děkuji za Váš názor.

Odpověď

Příčinou nehody ale není to zakázané odbočení, ale to, že jste nedal přednost v jízdě. Vy nemůžete řešit, jestli ten druhý „může“ – to jsou jeho povinnosti. Vy musíte řešit svoje povinnosti, tj. dání přednosti v jízdě. Je mi líto, ale příčinou nehody není jeho porušení povinnosti, ale Vaše porušení povinnosti.

27.10.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist