Zajímalo by mne, nakolik je v

Važený pane doktore,zajímalo by mne, nakolik je v souladu se zákonem praxe Spravy služeb městské policie při stanovování poplatku za odtah a následné parkování na odtahovém parkovišti. Auto je odtahováno na základě zákona 361/2000 Sb., který říká v Paragrafu 45 odstavec 1 „Kdo způsobil překážku provozu na pozemních komunikacích, musí ji neprodleně odstranit; neučiní-li tak, odstraní ji na jeho náklad vlastník pozemní komunikace.“Maximální výše poplatku je pak v jednotlivých městech vetšinou stanovena vyhláškou majitele komunikací, v Praze je to vyhláška hl.m.Prahy 13/2001.Nikde však není řečeno, že má MP, případně SSMP vždy účtovat toto vyhláškou stanovené maximum. Podle mého chápání obou výše uvedených norem by měla SSMP předložit odtaženému vyučtování nákladů (tak jak o nich hovoří zákon 361) a pokud je výše nákladů vyšší než maximu z vyhlášky 13/2001 je účtováno ono maximum. Požadoval jsem tedy po odtahu našeho firemního vozidla od SSMP vyučtování nákladů na odtah, abych se mohl přesvědčit, že účtovaná suma je skutečně v souladu se zákonem. SSMP mi opakovaně odpírá vyúčtování předložit a brání se bizarními vysvětleními. Postupně mi bylo sděleno několik „variant“ :1) Sledovat ceny za jednotlivé odtahy je pro SSMP příliš složité, tak účtují paušálně podle vyhlášky 13/20012) Vyhláška 13/2001 stanovuje, že ceny za odtah jsou fixní a neměnné pro každý odtahKdyž jsem požádal o to, aby mi přesně ocitovali pasáž, kde je toto řečeno přišlo3) Odtahy jako celek jsou prodělečné, proto účtují maximum podle 13/2001Poté, co jsem jim napsal, že mě nezajímá, zda jsou odtahy jako celek prodělečné, ale konkrétní odtah našeho vozidla a pokud tedy uznávají, že ceny z vyhlášky 13/2001 nejsou fixní a paušálně platné, ať mi tedy laskavě sdělí, na jakém základě mi účtovali maximální ve vyhlášce uvedenou cenu, sdělili mi, že podle vyhlášky 13/2001 (asi jinou neznají a i tuto znají bohužel špatně).Zajímalo by mne tedy, zda je v souladu se zákonem, že SMPP odmítá předložit odtaženému vyčíslení nákladů a zda je v souladu se zákonem, že si účtuje vždy paušálně maximum z vyhlášky 13/2001. (Tohle vše platí pro situaci v Praze, i když se domnívám, že v jiných městech bude identická situace, jen se bude MP zaklínat jinou vyhláškou). V případě, že by byl takový postup protiprávní, pak bych se Vás rád zeptal, jak se proti tomuto postupu bránit a donutit SMPP k vyúčtování nákladů donutit? (I když se obávám, že jiná, než soudní cesta asi existovat nebude)Děkuji předem za Váš čas a odpověď.

Odpověď

Výše nákladů skutečně musí odpovídat skutečným nákladům a prokazování výše nákladů tíží toho, kdo odtah uskutečnil. Druhou skutečností je to, že na to praxe nehledí. Nejvhodnější je postup následující: Zaplatit fakturu za odtah s písemnou, současně učiněnou, námitkou (nejlépe přímo do faktury), že s výší nákladů nesouhlasíte a následně se domáhat vydání bezdůvodného obohacení ve výši rozdílu mezi skutečnými náklady a účtovanými náklady. Výši tohoto rozdílu by nepochybně musel stanovit znalec a nikde jinde než u soudu odpověď očekávat nelze.

22.3.2006 8:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist