Zajímalo by mě, zda je rozdíl

Zajímalo by mě, zda je rozdíl u osobních vozů ve spotřebě paliva při jízdě z kopce se zařazeným rychlostním stupněm, a nebo bez zařazené rychlosti, kdy motor běží na volnoběh?

Odpověď

Jak kdy, nebo lépe řečeno: jak u kterého auta. U těch starých, které k výrobě palivové směsi používají například karburátor, je spotřeba pochopitelně o něco nižší, když motor běží na volnoběh a auto jede z kopce na neutrál.Moderní vstřikovací systémy (včetně těch na turbodieselech) jsou už ale daleko dál. Například když dojíždíte k semaforu a pomalu snižujete rychlost, motor má nulovou spotřebu, protože do vstřiků nejde vůbec žádné palivo.V každém případě jsou ale rozdíly minimální. Podstatné je, že bez zařazeného rychlostního stupně nemáte možnost pohotově akcelerovat, což je mnohdy pro plynulost (a bezpečnost) provozu nezbytné. Také brzdění motorem má svou funkci - nemusíte tolik zatěžovat brzdy, což zvlášť u starých aut výrazně sníží jejich tendenci k vadnutí. Zkrátka a dobře, naučte se nejezdit na neutrál. Neříkám, že při nějakém dojezdu k semaforu musíte podřazovat jak McRae, ale dlouhé kopce jezděte se zařazeným stupněm.

6.12.2006 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist