Zajímá mě, jak lze špatně nasadit

Dobrý den, zajímá mě, jak lze špatně nasadit rozvodový řemen? Není mi to jasné proto, že mezi zoubky řemenu je vždycky stejná vzdálenost a když bude s vačkovou hřídelí styčná plocha řemenu v kontaktu, tak je dle mého úplně jedno, zda se nasadí styčnou plochou o 2 cm dál či blíže.Vím že moje pojetí zní komplikovaně, ale doufám, že budete vědět, co mám na mysli. Děkuji.

Odpověď

Máte pravdu – samotný řemen vlastně ani špatně nasadit nejde. Pokud někdo mluví o riziku špatně nasazeného rozvodového řemenu (či řetězu), má na mysli vzájemné natočení vačkové a klikové hřídele. Proto bývají na každé řemenici seřizovací značky, které musíte při nasazení řemenu vždy natočit tak, aby lícovaly se svým protějškem. Jestli žádné značky nevidíte, nezbude než udělat si je sám.Hledal jsem nějakou fotku, která by to dost názorně ilustrovala, a na stránkách britských nadšenců do Alfy 145 jsem našel tohle:Všimněte si těch fialových teček – autor fotky si tak poznačil správnou polohu řemenice před sundáním řemenu.Je nabíledni, že pootočení vaček vůči klice třeba o půl otáčky by mělo fatální následky, jako je hromadný střet pístů s ventily a následná investice do nového motoru. Už změna časování rozvodů o jeden zub ale nadělá v motoru citelnou neplechu.

21.4.2008 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist