Vozidlo taxislužby

Dobrý den,
pane doktore, přikládám kopie 2 dotazů ve věci vozidel taxislužby a žádám Vás o vysvětlení.

1. dotaz
vydáno 21. 10. 2013

TAXI

Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, mám vozidlo škodu octavii, vozidlo mám k soukromému užívání, ale ve vozidle je taxametr a vozidlo je zaregistrováno v evidenci vozidel taxislužby. v TP se jedná o osobní automobil, není tam zapsáno že se jedná o vozidlo taxislužby(dříve zapsáno jako speciální vozidlo- vozidlo taxislužby). Chtěl jsem se zeptat zda vozidlo musí na technickou prohlídku každý rok, tak jak je tomu u vozidel taxislužby. A druhá otázka je ta, že pojišťovna má ve smlouvě u zákonného a havarijního pojištění napsáno že se nesmí jednat o vozidlo taxislužby, takže by mě zajímalo jestli se jedná o vozidlo taxislužby nebo ne. Nebo jaká je dnes definice vozidla taxislužby. Děkuji za odpověď

Takovou definici právní předpisy neobsahují. Pokud ale ve vozidle je taxametr a je registrováno v evidenci vozidel taxislužby, tak bych jej za vozidlo taxislužby považoval.

2.dotaz:
vydáno 11. 1. 2013

Vozidlo taxislužby

Dobrý den, pane doktore, rád bych znal Váš názor na to, zda vozidlo taxislužby, které momentálně nevykonává činnost (taxislužbu) a je tedy podle příslušných předpisů bez označení atributy TAXI, je stále vozidlem taxislužby. Mám zato, že ano, neboť vozidlo taxislužby se jím stává tím, že je zapsáno v evidenci vozidel taxislužby a dále implicitně z předisu, že v době mimo výkon taxislužby musí být z vozidla taxislužby sejmuta označení vozidla taxislužby. Jde mi především o případné (ne)porušování zákazových DZ s dodatkovou tabulkou „MIMO DOPRAVNÍ OBSLUHY“. Vaše články na dané téma tuto problematiku neřeší – viz „vozidla taxislužby (to je asi jasné)“. Za vyjasnění, popř. jen Váš právní názor předem děkuji.

Já bych řekl, že v případě, kdy vozidlo není označeno jako vozidlo taxislužby v souladu s ust. §21 zákona č. 111/1994 Sb., tak se nejedná o vozidlo taxislužby a Vámi popisovaná výjimka se na něj nevztahuje.

Pro doplnění uvádím, že s mým „soukromým“ vozidlem taxislužby absolvuji každý rok TK, platím vyšší povinné ručení i havarijní pojištní a též silniční daň.
Je tedy toto vozidlo VŽDY vozidlem taxislužby, nebo jen když se to hodí příslušným orgánům a institucím? Za odpověď děkuji.
Pavel Matas

Odpověď

No, pravidla na to jasnou odpověď nedávají, protože neexistuje definice „vozidla taxislužby“. Jak patrno, ani můj názor v tomto směru nebyl konzistentní, protože se na to dá dívat z obou hledisek. Když si to tak čtu, přiklonil bych se spíš k tomu, že se o vozidlo taxislužby přece jen jedná, a to v obou případech.

30.10.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist