Vozidla bez SPZ, STK a povinného ručení na veřejném parkovišti

Dobrý den pane doktore, už jednou jsem napsal k tomuto tématu do diskuze, ale vzhledem k tomu, že jsem nedostal odpověď, činím tak v přímém dotazu.
Chtěl bych vědět, jestli vozidlo, které bylo zjevně přitaženo na laně na veřejné parkoviště, bez SPZ (což už je přestupek), a předpokládám bez STK, i bez zaplaceného PR, tam může stát a blokovat toto místo ostatním, kteří mají auto pojízdné, mají SPZ i platnou STK a zaplacené PR?

MP mi na stížnost odpověděla toto:
Hlídkou bylo zjištěno, že v případě daného vozu se dle současných právních úprav nejedná o vrak a tudíž jej není možno jako vrak řešit. Vzhledem k tomu, že nebylo zjištěno, že vozidlo je bez povinného ručení a platné r. z. užíváno, není možné je z tohoto důvodu rovněž řešit. Pokud se týče samotného stání, jedná se o stání na veřejném parkovišti, kde vozidlo neporušuje žádné z ustanovení silničního zákona, týkajícího se zastavení a stání, či parkování vozidel. Ze strany MP není důvod v současné době za daného stavu vozidla toto řešit.

Oproti tomu jsem četl, jak se chovají k těmto autům v Ostravě:
Odbor dopravy a komunálních služeb ÚMOb Ostrava-Jih situaci řeší následujícím způsobem: Po nahlášení výskytu vraku vozidla (občanem, správcem či policií) je ostravská městská policie požádána o ohledání nepojízdného vozidla. Pokud je známa registrační značka, případně číslo motoru nebo karoserie, je Magistrátu města Ostravy zaslána žádost o zjištění majitele. Následně je zjištěný majitel vyzván k odstranění vozidla z veřejného prostranství, musí tak učinit do dvou měsíců od obdržení výzvy.Majitelé vozidel, kteří odevzdali registrační značku (SPZ) automobilu do depozitu registru vozidel a parkují na veřejných parkovištích, tato prostranství užívají neoprávněně. Vozidlo, které není opatřeno registrační značkou, je považováno za nepojízdné a může být z veřejného prostranství odstraněno

Tak kde je pravda?

Odpověď

Pravda je taková, že buď vozidlo splňuje definici vraku dle zákona o pozemních komunikacích a pak může správce komunikace jednat (a odtáhnout ho) anebo nesplňuje a nemůže. Rozhodující je tedy, jestli definici vraku splňuje nebo ne.

17.2.2016 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist