Velmi se mi „líbí“ váš názor

Vážený pane Doktore,velmi se mi „líbí“ Váš názor ohledně zavinění dopravních nehod. Když jsem si pročetl asi polovinu Vašich odpovědí, našel jsem Vaše protichůdné odpovědi, na stejný typ dopravní nehody, a sice, odbočování vozidla vlevo, kdy toto vozidlo je předjížděno druhým vozidlem, kdy mezi těmito vozidly dojde ke střetu. Velmi se mi „líbil“ Váš názor, že zavinění DN závisí na tom, jak dojde ke střetu, kdo do koho narazí. Chtěl bych Vás upozornit na to, že již z podstaty předjíždění vyplývá, že předjíždějící vozidlo jede podstatně rychleji, než odbočující. Odbočující se pohybuje většinou rychlostí okolo 20 km/h, což je technicky přijatelná rychlost při odbočování. Narozdíl od toho předjíždějící jede mimo obec většinou 90 km/h, někdy i více, v obci 50 km/h, a někdy také více.Jedním z fyzikálních zákonů, které pro tyto nehody platí, je, že se stoupající rychlostí klesá možnost příčného přemístění, nebo-li, čím rychleji jedu, tím méně mohu zatáčet. Jsem toho názoru, že řidič předjíždějícího vozidla jedoucí 90 km/h (mimo obec) nic neporušuje, pokud mu nechcete klást za vinu, že předjížděl vozidlo, které dávalo znamení o změěn směru jízdy vlevo, což jde velmi těžko prokázat. Tento řidič má opravdu velmi malou možnost zabránit střetu, pokud se nachází takových 30 metrů za odobčujícím vozidlem, a odbočující řidič se rozhodne odbočit. Věřte, že odbočující řidič se příčně dokáže přemístit o takovou vzdálenost, že mu řidič předjíždějícího vozidla narazí do boku, nebo do levého zadního rohu. Podle mne, na takové nehdoě nese vinu řidiči odbočujícího vozidla, který má za povinnost dbát zvýšené opatrnosti a nesmět ohrozit řidiče jedoucího za ním, což řidič předjíždějícího vozidla je.Z Vašich odpovědí však vyplývá, že chráníte pravdu toho, který Vás platí, viz vaše naprosto rozdílné odpovědi, na stejný typ dopravní nehody, popsané jednou ze strany odbočujícíhom jednou ze strany předjíždějícího.

Odpověď

Uvedená problematika je skutečně ne úplně jednoznačná a lze bránit oba pohledy na věc. Je to vždy o jednotlivých okolnostech, ale pokud bych se měl opřít o text zákona, pak pokud řidič odbočujícího vozidla dává znamení o změně směru jízdy, pak bych viděl zavinění více na předjíždějícím, nicméně je nutno připustit, že i odbočující má své povinnosti a v každém jednotlivém případě se budou tyto dvě povinnosti a jejich míra na zavinění posuzovat. To je ostatně důvod nejednoznačných stanovisek i z mého podání v této věci. Setkávají se tu dvě povinnosti a jednotlivé případy se mohou od sebe u těchto dvou povinností lišit do té míry, že i velmi podobné případy mohou být posouzeny různě.

15.3.2006 8:12

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist