V rodině nám zbylo auto po

Dobrý den, V rodině nám zbylo auto po dědovi. Stářím a stavem odpovídá veteránovi, je však stále přihlášeno na klasických SPZ (starého tvaru „KHA XX-XX“). Z různých důvodů nemám zájem toto auto dávat na veteránské SPZ a jediné, co v tomto ohledu plánuji provést je klubová veteránská testace za účelem změny podmínek placení povinného ručení. Toto auto plánuji provozovat pouze rekreačně (automobil již mám a toto bude veterán na víkendy). Toto auto jsem „zakoupil“ (tj. mám kupní smlouvu) od strýce, který auto dědil po zesnulém dědovi. Bohužel děda zemřel v roce 2008 a budu tak muset při přepisu zaplatit ekologickou daň. S tím jsem již smířen (ačkoli jsou různé způsoby, jak se tomu vyhnout a radši bych ty peníze vynaložil na provoz, údržbu a opravy vozu, rozhodl jsem se jít nejpřímější cestou a zaplatit 10 tis. eko poplatek. S čím se však smířit nechci a je to zároveň můj dotaz – nechci přijít o původní SPZ. Z různých předpisů útržkovitě nalezených na internetu jsem našel, že pokud je přepis v rámci jednoho kraje (což je), lze SPZ ponechat. Auto přepisuji z okresu Kutná Hora do okresu Mladá Boleslav. Vztahuje se tento předpis i na SPZ ve starém tvaru (tedy „KHA XX-XX“)? Telefonicky jsem se chtěl na toto téma na boleslavském úřadě informovat. Úřednice mi sdělila, že mám informace správné, ale protože jde o starou SPZ, tak by ponechání bylo možné jen při přepisu v rámci Kutné Hory. Že jim to v mém případě nepovolí systém. Rád bych se tedy zeptal, jak to s takovým přepisem je. Zda opravdu o SPZ nevyhnutelně přijdu (samozřejmě je v takovém případě plánuji “ztratit“, abych je měl alespoň na památku) nebo zda je nějaká šance se domoci přepisu s jejich ponecháním. Rád bych také věděl, zda mne musí zajímat, jestli v případě, že mám na původní SPZ nárok, mne musí zajímat, zda počítačový systém takový postup umožňuje nebo ne. Osobně bych řekl, že není můj problém, jak má ministerstvo dopravy vyřešenou interní správu registru vozidel. PS: Nové možnosti nákupu vlastních SPZ neplánuji využít – nejvíce mi vadí ten EU proužek, který na 31 let starém autě opravdu nevypadá moc dobře… Děkuji za odpověď.

Odpověď

Jediné ustanovení, které to upravuje, je následující:

§20 odst. 1 vyhlášky č. 243/2001 Sb.:

"Při převodu vozidla do obvodu registračního místa, pro něž je určen jiný kód kraje, přidělí nové registrační místo vždy novou registrační značku a vydá novou tabulku registrační značky."

V ostatních případech by tedy k výměně značky dojít nemělo. Jestli něco umožňuje nebo neumožňuje počítačový systém registru vozidel, nemohu posoudit, oporu v právních předpisech by ale takový postup neměl. Pochopitelně pokud Vám je seberou, tak s tím nic neuděláte. Pokud Vám tedy tvrdí, že Vám je seberou, nezbývá než se podle toho zařídit. Jakmile ty značky budou mít jednou v ruce, už je z nich nedostanete.

27.12.2012 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist