V říjnu roku 2004 jsem měla

Dobrý den, v říjnu roku 2004 jsem měla dopravní nehodu, kterou jsem nezavinila. Všechno bylo v pořádku nahlásilo se to na pojištovny, byl u mě likvidátor asi měsíc po nehodě. Ale problém byl, že havarované vozidlo bylo přihlášeno v Rakousku. Pořád jsem čekala na vyrovnání ale nic. Volala jsem do pojišťovny a bylo mi řečeno, že z české strany je to v pořádku ale že rakouská pojišťovna Alianz neodpovídá i když ji posílají upomínky.Jak dlouho se čeká na vyrovnání? Můžu s tím něco dělat?Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Obecně má pojišťovna tři měsíce na šetření pojistné události a pokud v této lhůtě není schopna ukončit toto šetření, je povinna na žádost poškozeného vyplatit alespoň zálohu na pojistné plnění. Jako první lze tedy doporučit požádat pojišťovnu viníka o zálohu na pojistné plnění alespoň ve výši 75% prokázaných nároků.Z Vašeho dotazu nicméně není zřejmé, jak se k tomu dostala zahraniční pojišťovna. Píšete, že havarované vozidlo bylo přihlášeno v Rakousku, patrně tím havarovaným máte na mysli vozidlo viníka nehody, nikoli Vaše vozidlo. V takovém případě mají pojišťovny v jednotlivých zemích tzv. škodní zástupce, kteří za ně škody jejich klientů v tuzemsku řeší. Pokud se jedná o tento případ, rozhodně lze doporučit postup jako shora, tedy žádat o zálohu a současně uvažovat o soudním řešení celé věci, neboť vyřizovat pojistnou událost přes rok je rozhodně nestandardní a podaná žaloba na odpovědnostní pojišťovnu viníka by mohla celou věc uspíšit.

12.9.2005 9:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist