V říjnu 2012 jsem se dopustil

Dobrý den, v říjnu 2012 jsem se dopustil dopravního přestupku (překročení povolené rychlosti v obci) a rozhodnutím správního orgánu mi byl v dubnu 2013 uložen zákaz řízení na 6 měsíců s pokutou. Dnes po polovině doby mi byl zbytek doby zákazu prominut a očekával jsem, že nic nestojí v cestě k navrácení řidičského průkazu. Bohužel magistrátní úředník mi sdělil, že díky novele č. 101/2013 zákona o pozemních komunikacích platné od 1. července 2013 se musím podrobit dopravně psychologickému vyšetření. Považuji to za dodatečnou sankci, která přinejmenším odporuje zákonu o přestupcích č. 200/1990 Sb., konkrétně § 7 odst. 1 – „Odpovědnost za přestupek se posuzuje podle zákona účinného v době spáchání přestupku; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, je-li to pro pachatele příznivější“ a § 7 odst. 2 – „Pachateli lze uložit pouze takový druh sankce, který dovoluje uložit zákon účinný v době, kdy se o přestupku rozhoduje“. Nebo se mýlím a sankci podstoupit dopravně psychologické vyšetření v ceně kolem 2500 Kč nelze považovat za sankci? Jak se bránit? Za odpověď děkuji.

Odpověď

Tohle ale nejsou sankce, to jsou podmínky pro vrácení a rozhodující jsou ty, které platí v době podání žádosti o vrácení ŘP. Toto za sankci považovat nelze, takže bez toho Vám ŘP nevrátí.

26.7.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist