V jedné ze svých dřívějších odpovědí

Vážený pane doktore,v jedné ze svých dřívějších odpovědí jste uvedl, že podle $4 b) zákona 361/200 je každý při účasti na provozu na pozemních komunikacích povinen se řídit mj. i pokyny policisty. A to se týká i pokynů policisty při silniční kontrole. Mé dotazy: 1. opravdu se musí řidič při silniční kontrole řídit jakýmikoli pokyny policisty (například několikrát vyjmout, předvést a uložit rezervu, dělat dřepy a pod.)? Nemyslel zde zákonodárce jen pokyny k řízení silničního provozu? Jak se řidič může bránit v případě, že se jedná o zjevnou šikanu? 2. Musí řidič při silniční kontrole odpovídat na dotazy policisty, které se týkají kontroly (například "pil jste před jízdou alkoholické nápoje") a ty, které se kontroly netýkají ("kam jedete, co vezete") a když ano tak podle kterého zákona?Děkuji za odpověď.

Odpověď

1) Tím se samozřejmě rozumí pokyny související s výkonem zákonné kompetence policisty, zde dohled nad provozem na pozemních komunikacích. Bránit se může jedině tak, že úkony odmítne a když mu policista bude chtít dát pokutu, bude se ve správním řízení hájit.2) Pokud by způsobil takovým vysvětlením nebezpečí stíhání sobě nebo osobě blízké, tak nemusí.

3.3.2009 9:10

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist