Uzavřeli jsme smlouvu s jistým člověkem

dobrý den,uzavřeli jsme smlouvu s jistým člověkem o zprostředkování koupě automobilu v Německu a zaplatili zálohu.Ve smlouvě stojí,že auto zajistí do 30ti dnů.jedno ráno volal,že ho v Německu naboural kamion auto je rozbité a že ví kdy dostane peníze od pojištovny a obstará nám jiné.Nyní je to 3měsíce poslali jsme mu odstoupení od smlouvy a chceme vrátit zálohu.On po obdržení volal,že na to nemáme právo a chce doplatit ještě zbytek ceny auta které jsme nikdy neviděli.Jestli je pravda ,že ho někdo naboural,jestli to auto vůbec někdy existovalo taky nevíme.To by si mohl vymyslet na každého a nikam nejezdit pro auta jen od blbých lidí jako jsme mi inkasovat peníze.Odvolává se na občanský zákoník na formulaci tvz.zásah vyšší moci my si myslíme,že se to bouračky netýká(jestli se stala žádný doklad nám neposkytl) když je viník známprosíme o radu jestli je to možné,jsme bezradní dost dlouho jsme šetřili a takhle naletěli.děkuji za odpověď.

Odpověď

V daném případě by záleželo na tom, v jaké fázi koupě došlo ke zničení vozidla. Pokud již byla uzavřena kupní smlouva (např. v písemné podobě), pak by Vám za škodu, která by Vám na přepravovaném (již Vašem) vozidle vznikla, odpovídal viník nehody nebo jeho odpovědnostní pojišťovna.Pokud smlouva ještě uzavřena nebyla a jednalo se o pouze zálohu před uzavřením smlouvy a smlouva následně realizována nebyla, pak samozřejmě musí prodávající zálohu vrátit, neboť důvod plnění odpadl a strany se musí vypořádat podle pravidel o vydání bezdůvodného obohacení. Pokud máte důkazy o platbách, doporučuji se obrátit na advokáta.

13.11.2005 7:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist