Upadnuté kolo za jízdy doplnění

Dotaz:
Dobrý den, může PČR či MP pokutovat pokud někomu uletí za jízdy pneumatika z auta? Pokud ano, na základě jakého paragrafu a odstavce?
Odpověď:
A nejen to (platí pro PČR, ne pro MP). Taková skutečnost může být i trestným činem obecného ohrožení, takže jak řidič, tak vlastník vozidla mohou být, pokud se prokáže zavinění, trestně stíháni pro nedbalostní trestný čin.

Měl jsem na mysli právě ono zavinění. Co se za něj považuje? Jestli to, že si člověk sám mění pneumatiky svépomoci, či to že si před jízdou nezkontroloval jejich dotažení? Pokud druhá možnost, pak by to znamenalo, že nechce-li řidič riskovat vězení, měl by si vždy když se vzdálí od vozu po návratu zkontrolovat, zdali mu je někdo cizí kola nepovolil? Jak by tomu měl zabránit vlastník, který vůz půjčil? Ale samozřejmě chápu, že je to vysoce nebezpečné, o tom žádná.

Odpověď

Na to asi nelze úplně jednoznačně odpovědět a záleží na posouzení konkrétního případu, ale byl bych překvapen, když by to bylo vyloženo tak, že před každou jízdou musí řidič kontrolovat dotažení šroubů. To je prostě nereálné a dle mého soudu za hranicí běžné opatrnosti.

23.8.2016 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist