Udělal jsem velkou chybu, ale nyní

Vážení,udělal jsem velkou chybu, ale nyní už „je pozdě bycha honit“ a je třeba přijmout následky. A na ty bych se vás rád zeptal.Byl jsem přistižen při jízdě automobilem pod vlivem alkoholu. Bohužel jsem se ani nemohl prokázat průkazem totožnosti – zapomněl jsem jej doma. Na předběžný dotaz policistů, zda jsem před jízdou požil alkoholický nápoj jsem odpověděl kladně. Následně jsem se dobrovolně podrobil i dechové zkoušce a lékařskému vyšetření s odběrem krve. Za deset let řízení jsem nebyl pro podobný přestupek s alkoholem stíhán a prodělal jsem jen jednu zcela banální drobnou dopravní nehodu, při které nebyl alkohol zjištěn.Zajímalo by mne, za jak dlouho budu předvolán k přešetření na přestupkovou komisi na obecní úřad. Jak budu postižen? Existuje například nějaká možnost podmíněného odnětí řidičského průkazu? Nebo alternativních trestů – např. obecně prospěšné práce? Ztráta řidičského průkazu by zřejmě ohrozila mé zaměstnání. Nejsem profesionální řidič, ale k výkonu povolání automobil potřebuji.Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Na otázku, za jak dlouho budete předvolán, nelze přesně odpovědět, protože to záleží na nápadu případů na tom či onom obecním úřadu, který tyto věci projednává.Sankce záleží na množství alkoholu v krvi. Pokud se jednalo o řízení s množstvím krve nad jednu promili, pak je sankce až 15 000 Kč a dva roky zákazu činnosti. Pokud by množství alkoholu bylo nižší, hrozí sankce až 10 000 Kč a rok zákazu činnosti.Podmíněné odnětí řidičského průkazu pro řízení pod vlivem alkoholu silniční zákon neupravuje, ani alternativní tresty. Argumentovat lze pouze ve směru vyšší pokuty proti neodebrání řidičského oprávnění, nicméně obecní úřad řidičský průkaz odebrat může v každém případě.

21.1.2006 5:57

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist