Trochu kuriozní dotaz, ale přeme se

Dobrý den, trochu kuriozní dotaz, ale přeme se o něj už dlouho. Zastaví mě hlídka. Auto zastavím, ale s policisty odmítnu jakkoli komunikovat, max. přes okénko ukážu doklady a v autě se zamknu. Co mohou dělat? Vniknout do něj násilím? Není k tomu zapotřebí povolení k domovní prohlídce nebo něco podobného? Když se zamknu doma a zazvoní policajt, že má podezření, že (ad absurdum) leju kyselinu do kanálu a že je to přestupek, taky se mi přece nevpáčí dovnitř bez příslušného lejstra. 🙂

Odpověď

Policisté mají za následujících podmínek následující oprávnění:

 

§ 40 zákona o PČR

 

Vstup do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek

 

 (1) Policista je oprávněn vstoupit bez souhlasu uživatele do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a provést tam potřebné úkony nebo jiná opatření jen tehdy, jestliže věc nesnese odkladu a vstup tam je nezbytný pro ochranu života nebo zdraví osob anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku a bezpečnosti.

 

 (2) Oprávnění podle odstavce 1 má policista také v případě

 a) důvodného podezření, že se na místě uvedeném v odstavci 1 nachází zemřelý,

 b) pronásledování osoby, nebo

 c) vstupu do jiného prostoru nebo na pozemek, má-li důvodné podezření, že se tam nachází týrané zvíře.

 

 (3) Policista je oprávněn za účelem vstupu na místo uvedené v odstavci 1 toto místo otevřít nebo jiným způsobem si do něj zjednat přístup, v případě nutnosti i za použití síly.

 

 (4) Policista je povinen při vstupu do obydlí, jiného prostoru nebo na pozemek a při následných úkonech zajistit přítomnost nezúčastněné osoby; nemusí tak učinit, hrozí-li nebezpečí z prodlení nebo by mohlo dojít k ohrožení života anebo zdraví nezúčastněné osoby.

 

 (5) Po provedení úkonů nebo jiných opatření je policista povinen bez zbytečného odkladu vyrozumět uživatele obydlí, jiného prostoru nebo pozemku a zajistit zabezpečení tohoto místa, nemůže-li tak učinit uživatel nebo jiná oprávněná osoba.

 

§ 42

 

Zastavení a prohlídka dopravního prostředku

 

 (1) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku,

 a) pronásleduje-li pachatele úmyslného trestného činu, nebo

 b) pátrá-li po pachateli úmyslného trestného činu nebo po věcech z takového trestného činu pocházejících anebo s takovým trestným činem souvisejících,

má-li důvodné podezření, že se v dopravním prostředku takový pachatel nebo věci nachází.

 

 (2) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku, má-li důvodné podezření, že používáním dopravního prostředku, na dopravním prostředku nebo v souvislosti s dopravním prostředkem byl spáchán trestný čin.

 

 (3) Policista je oprávněn zastavit dopravní prostředek a provést jeho prohlídku, pátrá-li po

 a) osobách hledaných, pohřešovaných nebo protiprávně se zdržujících na území České republiky,

 b) zbraních, střelivu, výbušninách, omamných a psychotropních látkách a jedech, nebo

 c) věcech pocházejících z trestné činnosti anebo souvisejících s trestnou činností,

má-li důvodné podezření, že se v dopravním prostředku taková osoba nebo věc nachází.

 

 (4) Policista je oprávněn při zajišťování bezpečnosti prostředků veřejné hromadné dopravy před útoky na jejich provoz a na bezpečnost cestujících v těchto prostředcích provést prohlídku zavazadla, jakož i prostředku veřejné hromadné dopravy, za účelem zjištění, zda v nich není přepravována věc, která by mohla být použita k takovému útoku. Obdobně je oprávněn provést prohlídku osoby za účelem zjištění, zda takovou věc nepřechovává.

 

 (5) Policista je oprávněn při zajišťování bezpečnosti prostředků veřejné hromadné dopravy a při zajišťování veřejného pořádku a bezpečnosti v těchto prostředcích k

 a) bezplatné přepravě těmito prostředky,

 b) bezplatnému používání telekomunikačních zařízení instalovaných v těchto prostředcích.

 

 (6) Policista je oprávněn za účelem provedení prohlídky dopravní prostředek otevřít nebo jiným způsobem si do něj zjednat přístup, v případě nutnosti i za použití síly.

31.5.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist