Tak mě napadla otazka jestli má

Dobrý den,tak mě napadla otazka jestli má nějaká automobilka dieselový motor s kompresorem nebo je to výsada jen benzinových motorů. Byl vůbec dieslový motor s kompresorem použit do seriového auta?

Odpověď

Kompresor má tu nevýhodu, že ubírá motoru výkon, protože je poháněn mechanicky řemenem nebo hřídelí, podobně jako ostatní spotřebiče v autě (klimatizace, alternátor atd.). Turbodmychadlo se proto u dieselových motorů osvědčilo lépe, protože je menší, lehčí a nekrade motoru výkon. Také nevadí jeho prodleva, protože dieselový motor zpravidla pracuje v konstantních otáčkách (aspoň k tomu byl postaven).Kompresor se nicméně používal v minulosti, kdy byl mnohem spolehlivější než tehdy mladá a nespolehlivá turbodmychadla. Jenže někdy před padesáti lety ještě nebyly dieselové motory natolik rozšířené v osobní automobilové dopravě, aby se vyplatilo do nich tolik investovat. A později se prosadilo právě přeplňování turbem pro svou jednoduchost a efektivitu.Diesely s kompresorem nicméně najdete v důlních strojích a lodích. Jedná se ale o pomaluběžné veliké motory (mnohdy větší než celé auto). Diesely s kompresorem se používají i v letectví, například pro pohon vzducholodí.

23.10.2009 1:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist