Stání v místě blokového čištění

Doplnil bych k dotazu:

„Jak nejlépe postupovat, pokud vozidlo omylem zůstalo v místě blokového čištění? Z Magistrátu HMP přišla výzva k zaplacení 600 Kč a nebo sdělení řidiče. Auto tam přitom stálo už před umístěním značek, ta nevím, co s tím může mít společného řidič, co s autem přijel – v tu dobu tam žádné značky nebyly.

Viz článek na toto téma v sekci Právní poradna.

/odtah-vozidla-co-rika-zakon-a-jaka-je-praxe-cast-1/“

Myslím, že článek neodpovídá přesně na otázku, protože podle zmiňovaných paragrafů ve článku podle mého:
1) pokud zaparkuji vozdilo dříve, než je vyhlášeno blokové čištění, pak jsem nezpůsobil překážku, protože v době parkování jsem tam parkovat mohl. Překážka se ze zaparkovaného auta stala v momentě vyhlášením čištění, nabízí se otázka, zda vlastně vyhlašovatel čištění nezpůsobil zaparkovaná vozidla překážkami a neporušil tak onen paragraf, kdybych šel do extrému?

2) zkrátím: „Překážka je vše, co by mohlo ohrozit bezpečnost nebo plynulost provozu“. Pokud je vozidlo zaparkované v chlívečku namalovaných čar, možná ohrožuje to, že nebude silnice vyčištěna, ale ohrožuje snad bezpečnost nebo plynulost provozu? Přes parkovací chlívečky se přeci nejezdí…

Odpověď

Já bych využil ustanovení §19 odst. 6 zákona č. 13/1997 Sb.:

V případě neuposlechnutí rozhodnutí silničního správního úřadu podle předchozího odstavce je vlastník místní komunikace nebo průjezdního úseku silnice oprávněn odstranit silniční vozidlo na náklady jeho provozovatele, pokud provozovatel silničního vozidla neprokáže závažné důvody, které mu znemožnily, aby silniční vozidlo odstranil včas sám; v tomto případě hradí náklady spojené s odstraněním silničního vozidla ten, na jehož žádost bylo silničním správním úřadem vydáno rozhodnutí.

20.6.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist