Stal jsem se účastníkem dopravní nehody,vozidlo

Dobrý den, stal jsem se účastníkem dopravní nehody,vozidlo je momentálně umístěno v autorizovaném servisu.Náklady na opravu uhradí pojiťovna viníka.Likvidátor pojišťovny určil částku na opravu 190.000.-Kč.Vozidlo se zatím neopravuje.Slyšel jsem,že pokud se rozhodnu pro opravu rozpočtem může pojišťovna snížit tuto částku o 10-15%. Dále se chci zeptat,jestli musím platit povinné ručení,pokud se vozidlo opravuje(není pojízné)? Četl jsem Vaše články o náhradě škody a zajímalo by mě,jestli můžu uplatňovat nárok na škodu na hodnotě vozidla.Vždyť přeci pokud má vozidlo před dopravní nehodou určitou hodnotu tak v případě,že se rozhodnu vozidlo ihned po opravě prodat,už ho nikdy neprodám za stejně vysokou částku jako kdyby havarované nebylo. Díky za odpověď.

Odpověď

1) Výpočet rozpočtem by neměl být nižší než částka skutečné škody, protože výpočet rozpočtem počítá s tabulkovou cenou materiálu a práce, nicméně může být nižší než částka faktury, např. z důvodu odpočtu amortizace. To znamená, že pokud skutečná škoda např. činí 180 000 Kč, pak bude-li likvidace rozpočtem, dostanete 180 000 Kč. Bude-li likvidace fakturou, dostanete taky 180 000 Kč a 10 000 Kč zaplatíte servisu sám (zbytek do 190 000 Kč).2) Ano, povinné ručení musíte platit, i když je vozidlo v opravě.3) Částku znehodnocení vozidla nehodou nárokovat lze. Doporučuji dotaz na likvidátora, zda si pojišťovna na tuto částku bude dělat sama znalecký posudek (např. ČP to tak dělá) anebo zda budete muset znalecké zkoumání zajistit Vy a následně znalecký posudek poslat a uplatnit i nárok na úhradu znalečného.

30.12.2005 6:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist