Sleduji na autowebu problematiku ohledně nutnosti

Dobrý den.Sleduji na autowebu problematiku ohledně nutnosti použití tachografu u jízdních souprav nad 3,5t. Jak je to u nekomerčních souprav?Např. Osobní auto MPV + obytný karavan o celkové max.váze soupravy cca.3900kg. Jestli si vyhlášku vykládám dobře, tak nekomerční jízdní souprava má vyjímku a tachograf použít nemusí. Nicméně mám ještě jeden dotaz a to jak je na takovouto soupravu nahlíženo v zemích EU.

Odpověď

Pravidla pro použití tachografů jsou stanovena následujícím způsobem: Vozidla kategorie M a N, u nichž největší povolená hmotnost vozidla včetně případně připojitelného přívěsu nebo návěsu přesáhne 3,50 t musí být vybavena tachografem nebo elektronickým kontrolním záznamovým zařízením s registrací pracovní činnosti řidiče, homologovaným podle nařízení Rady EHS č. 3821/85. Tato povinnost neplatí pro vozidla uvedená v příslušných výjimkách nařízení Rady EHS č. 3820/85.Výjimky jsou následující: Nařízení 3820/85 se nevztahuje na přepravu:1. vozidly určenými pro přepravu zboží, jejichž maximální přípustná hmotnost včetně návěsu nebo přívěsu nepřekračuje 3,5 tuny;2. vozidly určenými pro přepravu cestujících, která jsou podle druhu své konstrukce a svého vybavení určena pro přepravu nejvýše devíti osob včetně řidiče;3. vozidly používanými pro přepravu cestujících v linkové dopravě, jestliže délka tratě této linky nepřesahuje 50 km;4. vozidly, jejichž nejvyšší dovolená rychlost nepřesahuje 30 km/h;5. vozidly používanými nebo kontrolovanými ozbrojenými silami, civilní obranou, požárními sbory a silami odpovědnými za udržování veřejného pořádku;6. vozidly používanými pro údržbu a opravu kanalizačních sítí, ochranu před povodněmi, rozvod vody, plynu a elektřiny, údržbu a kontrolu silnic, odvoz a likvidaci odpadků, přepravu poštovních zásilek, telegrafní a telefonní služby, rozhlasové a televizní vysílání a detekci rozhlasových a televizních vysílačů a přijímačů;7. vozidly používanými za mimořádných okolností nebo při záchranných akcích;8. specializovanými vozidly používanými pro lékařské účely;9. vozidly přepravujícími cirkus a lunapark;10. speciálními havarijními vozidly;11. vozidly používanými při silničních jízdních zkouškách pro účely vývoje, opravy nebo údržby a novými nebo přestavěnými vozidly, která ještě nebyla uvedena do provozu;12. vozidly používanými pro neobchodní přepravu zboží pro vlastní potřebu;13. vozidly používanými pro svoz mléka z hospodářství a zpětnou přepravu kontejnerů na mléko nebo mléčných výrobků určených pro krmení dobytka do hospodářství.

22.3.2006 9:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist