Skrytá vada a výše slevy z ceny ojetého vozidla

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do jaké výše má právo kupující požadovat slevu z kupní ceny při zjištění skryté vady, za které dle zákoníku odpovídá prodávající?

My koupili automobil v autobazaru už s potvrzením o evidenční kontrole, s přihlášením nebyl žádný problém. Po pouhých čtyřech měsících, z důvodu stěhování do zahraničí, jsme auto soukromě prodali.
Kupujícímu při evidenční kontrole v servise zjistili, že VIN číslo na štítku pod čelním sklem odpovídá dokumentům, nicméně na rámu vozidla byl objeveno další jiné VIN číslo. Auto neprošlo prohlídkou a kupující musel dokazovat, že auto nebylo kradené. Kupující najal právníka a ze dvou zdrojů si nechal ověřit, že auto existuje pouze pod VIN uvedeným v dokumentech, to magistrát uznal a  bylo vyraženo správné číslo.

Kupující, po nás nyní požaduje zaplatit náklady jak za vyražení správného VIN, náklady na právníka a komunikaci s úřady, tak i náklady na omezení za to, že nemohl měsíc automobil používat a cenu pronájmu jiného vozidla.
Celkem 70tis Kč, což nám příjde příliš mnoho. O problému jsme při prodeji nevěděli, jedná se tedy asi o skrytou vadu, za kterou odpovídá prodávající. Náklady na vyražení, uhradíme, nicméně mi příjde nesmyslné, abychom museli platit za pronájem náhradního vozidla.

Máme my nějakou šanci požadovat náhradu u předchozího prodejce, tedy autobazaru, ještě neuplynulo ani šest měsíců od naší koupě?

Předem moc děkuji za odpověd´ a přeji hezký den.

Odpověď

Náhradní auto a náklady na právní zastoupení nemohou být "schovány" ve slevě z kupní ceny. Ta by měla reflektovat snížení hodnoty vozidla v důsledku vady a ne v dalších (jakkoli souvisejících) nákladech.

21.10.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist