řidč nesmí „řídit vozidlo nebo jet

Vážený pane doktore, řidč nesmí „řídit vozidlo nebo jet na zvířeti bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití návykové látky, kdy by mohl být ještě pod jejich vlivem“. To, jestli se jedinec nachází pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky tzn. jestli je jeho chování touto látkou ovlivněno, je silně individuální záležitost a závisí od mnoha faktorů. Rozhodně nelze tvrdit, že nízká hladina alkoholu vždy ovlivňuje chování člověka. To dokazují nejen lékařské studie ale i to, že v civilizovaném světě se řízení s hladinou alkoholu v krvi považuje za přestupek pouze tehdy, pokud hladina alkoholu v krvi překročí určitou úroveň (0,5-0,8 promile). A teď k mé otázce. Musí správní orgán při projednání tohoto přestupku dokázat, že řidič se nacházel při řízení vozidla pod vlivem alkoholu a tudíž jeho jednání bylo alkoholem ovlivněno? Nízká hladina alkoholu v krvi sama o sobě vliv na řízení vozidla mít může, ale i nemusí. Musí i zde být naplněn materiální aspekt přestupku? Děkuji za odpověď. Jan Slabý.

Odpověď

Určitě musí. Pokud se Vám nějakým toxikologickým znaleckým posudkem povede prokázat, že nebyla ohrožena bezpečnost silničního provozu (tj. prokázat neexistenci odpovídajícího negativního vlivu na chování řidiče) anebo jiný právem chráněný zájem, tak takový argument můžete uplatnit.

2.4.2011 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist