reakce na zajištění jízdního kola

Dobrý den, chtěl bych reagovat na dotaz zajištění jízdního kola policií, protože nebylo uzamčené.
Odpověď byla, že jízdní kolo se zamykat nemusí. To je ale omyl. Pracoval jsem několik let u policie a jízdní kola která nebyla uzamčená či jinak zajištěná proti odcizení jsme běžně odváželi z místa nálezu k nám na stanici.
Policie takto jedná na základě zákona o provozu na pozemních komunikacích. Kde hned v prvé části tohoto zákona pod označením- HLAVA I, § 2, písmeno F je definováno- co je to vozidlo. Píše se tam: vozidlo je motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj. Dále pod písmenem H tohoto paragrafu se píše: nemototorové vozidlo je vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly, například JÍZDNÍ KOLO, ruční vozík nebo potahové vozidlo.
Dále zákon o provozu na pozemních komunikacích říká pod označením HLAVA II, § 26, (2)- Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla (tudíž i od jízdního kola) tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích A NEMOHLA JE NEOPRÁVNĚNĚ UŽÍT JINÁ OSOBA.
Tím, že někdo jízdní kolo jentak někde odloží neuzamčené a nehlídané, poruší tento zákon a policie může kolo odvézt aby jej ochránila před odcizením a může za porušení tohoto zákona požadovat pokutu. S pozdravem Tomas

Odpověď

To, že jste kola běžně odváželi, ještě neznamená, že to bylo v souladu se zákonem. Můžete mi prosím citovat ustanovení, podle kterého Policie ČR nebo MP může takto „krást“ kola? Rád se přiučím.

 Co se toho samotného ustanovení týče, je Váš výklad dle mého názoru neudržitelný a nesmyslně extenzivní. Jeho smyslem rozhodně nebylo, aby se zamykala kola, ale míří zjevně na motorová vozidla.

29.9.2013 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist