Ráda bych se zeptala na jednu

Vážený pane doktore, ráda bych se zeptala na jednu věc. Koupili sme osobní vozidlo, které je z roku 91 a je koupeno v  Německu. Sehnali sme doklady vhodné k přihlášení dokonce i s vozidlem, jenže nastal takový problém. Neznalí věci jsme ty doklady koupili i s tím, že prodávající nebyla vlastníkem tedy nebyla uvedena v technickém průkazu jako vlastník. Mysleli sme si že tu paní majitelku vyhledáme a vše dáme do pořádku, jenže sme zjistili že paní je již několik let mrtvá. Prodávající neměla ani kupní smlouvu prostě nic, jelikož majitelka měla dceru(i syna) a ta dcera se dostala do nějakých problémů, auto si od matky vzala, stačila nabourat a když ho dala do opravy, tak něměla na zaplacení. Majitel autodílny si auto nechal a nakonec nějakým způsobem skončilo až u té prodávající. Prodávající nám sdělila, že není majitelem, ale o tom že je majitelka mrtvá sme se dozvěděli až na místě podle adresy, která byla zapsaná v tech.průkazu. Dědickým řízením auto neprošlo, neboť bylo povážováno za ztracené, ale v registru ukradených vozidel není. Zkontaktovali sme dceru dokonce i syna zemřelé majitelky, nikdo auto nechce, ale zároveň nikdo nechce obnovovat dědické řízení. Lze tuto situaci nějak řešit, kdo je vlastně teď majitelem vozidla?

Odpověď

Pokud jste koupili auto od nevlastníka a věděli jste to, vydržet vozidlo nepůjde a tímto postupem proto vlastnictví nenabudete. Řádný postup by měl zahrnovat obnovení dědického řízení, projednání věci a následný převod nabyvatele na vás. Tady se jasně jedná o právní vady věci a bylo by asi nejvhodnější se domáhat zrušení původní kupní smlouvy a vrácení peněz. O tom, kdo je majitelem vozidla, nelze rozhodnout, dokud neproběhne dědické řízení nebo dokud vozidlo někdo nevydrží. Ten ale musí mít dobrou víru, že mu věc patří. Pokud kupující ví, že prodávajícímu věc nepatří, nemůže si dobrou víru o vlastnictví věci udržet.

15.3.2006 8:28

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist