Rád bych vznesl dotaz na vaší

Dobrý den, rád bych vznesl dotaz na Vaší odpověď jednomu čtenáři (04. 05. 2012 v 20:52), která mě zaujala. Dotaz čtenáře: Dobrý den, na jeden server jsem vložil otázku, nad kterou se rozpoutala ohnivá diskuze. Jde o takovouto situaci: Přijíždím k železničnímu přejezdu, bliká bílé přerušované světlo, zároveň je u semaforu zančka, STŮJ, DEJ PŘEDNOST V JÍZDĚ. Co mám udělat? Mám zastavit, nebo mohu na základě bílho světla pokračovat bez zastavení. Na onom serveru jsou názory půl na půl a přiznám se, že mě více přijde logické nezastavovat, ale tak píši ještě sem, aby nám to někdo fundovaný zodpověděl… Díky moc Jára Hošek Vaše odpoveď: Můj názor je ten, že zastavit. Ustanovení §28 odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb. se jeví speciálním k ostatním dotčeným ustanovením. Samozřejmě je to ale otázka výkladu. Můj dotaz. A proč tam tedy to bíle světlo svítí, když se má i přesto zastavovat? A jinak lze jej považovat za světelný signál, který je nadřazen místní úpravě? Jinak kdysi jsem tady já sám měl vlastní dotaz, ohledně značky STOP na křižovatce se semafory, kde je mimo jiné doplňková zelená šipka, která svítí i v případě, když řidiči na hlavní mají zelenou. Pokud tedy řidič přijíždí k této STOPCE a hodlá odbočit vpravo, musí se podívat na hlavní jestli někdo nejede. A tedy jestli je přitom povinen zastavit, když musí dávat přednost v jízdě nebo nemusí, protože když svítí semafor značky upravující přednost neplatí? Vy jste mi odpověděl, že světené signály mají vždy přednost před dopravními značkami. Tak teď už tomu vůbec nerozumím jak to tedy je. Nebudou tyto dva případy podobné? Díky za odpověď.

Odpověď

Světelné signály samozřejmě mají přednost před značkami, to platí i nadále, ale podívejte se, co znamená bílé světlo na přejezdu dle §28 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.:

"Svítí-li přerušované  bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše  50  km.h-1."

Odstavec 5 s tou STOPkou mi ale přijde k tomu odstavci 3 speciální, tzn. že obecně platí odstavec 3, ale je-li tam STOPka, tak platí odstavec 5. Tak to čtu, ale možná to zákonodárce myslel jinak. Na to by mohl odpovědět až soud.

8.5.2012 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist