Původní dotazy: měl bych

Původní dotazy: Dobrý den, měl bych na Vás 3 dotazy ohledně důkazů 1) Jak se dokazuje překročení rychlosti ve vzdálenosti 50m před železničním přejezdem a bližší. Vzhledem k tomu, že nejbližší informativní cedule je umístěna ve vzdálenosti 80m před přejezdem, tak mi není moc jasné, kde přesně začíná těch 50m a taky jak policie určí, že je řidič už v místech z omezenou rychlostí, pokud se v době měření už nenachází přímo na přejezdu. Musí mít v radaru zabudovaný i kalibrovaný dálkoměr? 2) Jak se dokazuje, přecházení mimo přechod v blízkosti kratší než 50m od přechodu pro chodce? Musí to policie vždy přeměřit ověřeným pásmem? Ale jak, když případný přestupek se řeší až po přejití na druhou stranu silnice a nikde nezůstane stopa po tom kde chodec skutečně přešel a určit ono místo může být náročné, tím spíše, když ta vzdálenost od přechodu se blíží 50metrům. 3) V zákoně 361/2000Sb. je psáno, že tam kde není přechod pro chodce, tam může chodec přecházet vozovku jen kolmo k její ose. To znamení pod úhlem 90°. Obecně je však úhel fyzikální veličina. Znamená to že pokud by chtěla policie pokutovat někoho, kdo nepřecházel kolmo, že by museli tento úhel změřit? Děkuji. Vaše odpovědi: ad 1) Stačí jim změřit si těch 50m a kdykoliv mezi tím místem a přejezdem (včetně) pak měřit rychlost. Tu vzdálenost by ale měli mít změřenou nějakým přezkoumatelným způsobem. ad 2) Jako shora. Určení místa bude na základě svědectví policistů. ad 3) Ano, musela. 🙂 Reakce: ad 1) No, těch 50m samozřejmě není problém vytyčit, ale jde o to, jestli musí vždy stát s radarem v tomto úseku nebo zda-li je možné stát s laserem až za přejezdem a měřit na dálku? V druhém případě si neumím představit, jak by se to dokázalo. ad2) Svědectví bude založeno jen na odhadu, jehož přesnost výrazně klesá, pokud na okrajích silnice nic nenachází (stromy, lampy, keře, atd.). Tedy „střelba“ od oka. To jako stačí? 3) Tak v tom případě je to nekontrolovatelné:-)

Odpověď

ad 1) To je jen technická otázka. Pokud to to zařízení dovoluje, mohou stát kdekoliv, odkud mohou měřit.

ad 2) Ta vzdálenost se samozřejmě musí měřit, ale svědectví se bude týka místa, kde chodec přechází a ano, to jako důkaz bude stačit.

4.11.2012 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist