Prosím vás o váš názor na

Vážený pane doktore, prosím Vás o Váš názor na nález Ústavního soudu III. ÚS 150/03 ze dne 6.11. 2003, který, mimo jiné, obsahuje stanovisko, že při nuceném odtahu vozidla dle § 45 odst. 4 zák.č. 361/2000 Sb. může vzniknout přímý odpovědnostní vztah mezi provozovatelem odtaženého vozidla a osobou, která na základě soukromoprávní smlouvy uzavřené se subjektem o odtahu rozhodnout oprávněným, odtah provedla, čímž ji fakticky vznikly náklady, které mohou být chápány i jako vzniká škoda, jejíž úhradu by pak mohla sama vymáhat po provozovateli odtaženého vozidla. V souvisloti s uvedeným si dovolím ještě doplňující otázku. Myslíte si, že by taková osoba(souktomoprávní subjekt) požadující úhradu nákladů odtahu mohla uplatnit zadržovací právo k vozidlu, když se jí vozidlo dostalo do držení v rozporu s vůli vlastníka vozidla ? Není podmínkou pro uplatnění zadržovacího práva, že zadržovaná věc se dostala do držení „zadržovatele“ v souladu s vůli vlastníka věci ? U nuceného odtahu vozidla zcela jistě taková vůle chybí. Předem děkuji za Vaši případnou reakci.

Odpověď

V dané věci je v aspektu zadržovacího práva třeba zdůraznit, že do moci toho, kdo vozidlo zadržuje, se věc nemusí dostat v souladu s vůlí vlastníka věci, nesmí se nicméně do moci takové osoby dostat svémocí nebo lstí. Cituji:"§ 175 o.z.(1) Kdo je povinen vydat cizí movitou věc, kterou má u sebe, může ji zadržet k zajištění své splatné pohledávky, kterou má proti osobě, jíž by jinak byl povinen věc vydat.§ 176 o.z.(1) Zadržovací právo nemá osoba, která má věc, k níž by mohlo toto právo vzniknout, u sebe neprávem, zejména jestliže se jí zmocnila svémocně nebo lstí." V daném případě se ovšem věc do držení odtahové služby nedostala svémocně (a to ani ve smyslu ust. §6 o.z.) a proto k uplatnění zadržovacího práva došlo v souladu se shora uvedeným. Předmětem zadržení vozidlo v daném případě být proto může, a to i v případě, že je jeho cena výrazně vyšší než náklady odtahu, nicméně subjekt, který vozidlo odtáhnul, je povinen akceptovat i jiné druhy plateb než jenom hotovost. V zadržení vozidla bych ovšem rozpor se zákonem nevnímal.

24.1.2006 10:12

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist