Prosím o objasnění, co znamenají tabulky

Dobrý den. Prosím o objasnění, co znamenají tabulky upravující maximální povolenou rychlost vozidla (soupravy) umístěné na jeho zádi v situaci, že se jich tam vyskytuje současně několik. Jedná se evidentně o nějaký předpis který jejich užití upravuje, protože např. zcela nové autobusy Karosy vyjíždějí už z továrny označeny tak, že vzadu vpravo mají černými písmeny na bílém podlkadě 90 a současně pod ní 100 (nebo naopak). Stejně tak např. některé TIR návěsy lze potkat vyzbrojené číslicemi 60 70 80 90 (vzestupně – pochopitelně všechny současně) v červeném kroužku. Chápal bych význam, mám-li tam jednu povolenou konstrukční rychlost, ale skupinu vzájemně různých rychlostí jaksi ne… Prosím o sdělení, komu vůbec je tato informace určena a co si řidič vzadu jedoucího vozidla vezme za poučení z rozptylu 60-90, jede-li např. za kamionovou cisternou a dále, proč jsou na autobusech značky černé a jinde většinou červené. Děkuji.

Odpověď

Uvedenou otázku řeší následující ustanovení vyhl. č. 341/2002 Sb.:§ 11Označení některých údajů na vozidle(K § 2 odst. 5 , 6 a 7 zákona )    (1) Vozidla kategorií M2, M3, N2, N3, O, OT, S a jednonápravové traktory s přívěsy musí mít na zádi karoserie, a to pokud to konstrukce vozidla dovoluje, v levé polovině vyznačenu nejvyšší povolenou rychlost zaokrouhlenoua) u vozidel s konstrukční rychlostí nepřevyšující 35 km.h-1 na nejbližší nižší celé číslo, b) u ostatních vozidel na nejblíže nižší celé číslo dělitelné pěti.     (2) Označení nejvyšší povolené rychlosti je v provedení kruh bílé barvy, který je lemován červenou barvou o vnějším průměru 200 mm; písmena v kruhu musí mít výšku "k" 35 mm, "m" 24 mm, číslice 75 až 80 mm, tloušťku čáry písmen 6 mm a číslic 12 mm. Barva nápisu je černá. Označení nejvyšší povolené rychlosti musí být vždy čitelné a při provozu nesmí být zakryto. Označení se vyžaduje z retroreflexního materiálu třídy 1 podle ČSN 01 8020 a ČSN EN 12899-1 (červená a bílá), písmena a číslice jsou nereflexní. Retroreflexní materiál se nevyžaduje u vozidel, u kterých je provoz za snížené viditelnosti zakázán.     (3) Není-li možno u přípojných vozidel kategorií O1 a O2, vozidel kategorie S a jednonápravových traktorů s přívěsem umístit značku o průměru 200 mm, je přípustné použít značky o vnějším průměru 150 mm; potom písmena v kruhu musí mít výšku "k" 20 mm, "m" 14 mm, číslice musí mít 75 až 80 mm, tloušťka čáry je u písmen 3,5 mm a číslic 12 mm.     (4) Vozidla (s výjimkou dvoukolových a jejich přípojných vozidel a dvoukolových vozidel s postranním vozíkem, vozidel kategorií O1, O2, OT1 a T) musí mít na vhodném místě vozidla vyznačen předepsaný tlak v pneumatikách.     (5) Nápisy se vyznačují na vnějším povrchu karoserie vozidla s minimálními rozměry písmen a číslic s výškou 24 mm a tloušťkou 6 mm; barva nápisu je bílá. Není-li nápis dostatečně kontrastní zvýrazní se jeho kontury.     (6) U vozidel se vznětovým motorem kategorií M, N a T musí být na štítku hodnota korigovaného součinitele absorpce.     (7) Informativní štítky umístěné na vozidle schváleném jako typ, které jsou nezbytné pro obsluhu vozidla a cestující, pokud nejsou v provedení piktogramovém, musí být v českém jazyce.

1.8.2006 5:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist