Prosil bych zodpovědět dva dotazy: 1)

Dobrý den, prosil bych zodpovědět dva dotazy: 1) Zákon stanoví, že na dálnici a silnici pro motorová vozidla je dovolen jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž nejvyšší povolená rychlost není nižší, než 80 km/h. Ale v Praze jezdí po silnici pro motorová vozidla i městské autobusy, které mají vzadu nálepku „nejvyšší povolená rychlost 70 km/h“. Jak to tedy je? 2) Mohu jet po dálnici pomaleji, než 80 km/h, i když tomu nebrání např. nepříznivé povětrnostní podmínky, nevhodný stav vozovky, náhle vzniklá závada na vozidle apod?

Odpověď

1) Nejvyšší povolená rychlost je rychlost, která byla stanovena při schválení technické způsobilosti vozidla a proto pokud by u předmětného vozidla byla schválena nižší než je 80 km/h, pak by na dálnici vozidlo skutečně nesmělo. Otázka k danému autobusu však je, zda předmětná nálepka skutečně reprezentuje rychlost schválenou při schvalování technické způsobilosti či nikoli. Pokud však ano, pak autobus na dálnici nesmí. 2) Zákon tuto otázku výslovně neřeší. Pouze stanoví, že dojde-li během jízdy na vozidle nebo nákladu k závadě, pro kterou nelze dosáhnout na rovině rychlosti nejméně 80 km.h-1, musí řidič dálnici opustit na nejbližším výjezdu. Z toho bych osobně dovodil, že jakýkoli provoz vozidla, které jede pomaleji než 80 km/h, není přípustný, byť to zákon výslovně nestanoví. Nemělo by totiž smysl přikazovat opuštění dálnice řidiči vozidla, které z objektivních důvodů rychlostí 80 km/h jet nemůže a nepřikazovat totéž řidiči vozidla z jakýchkoli jiných důvodů (i subjektivních).

1.11.2005 10:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist