Promlčení správního deliktu provozovatele vozidla

Dobrý den, zazněl zde dotaz: „Chci se zeptat ohledně promlčecích lhůt. U přestupku je to 1 rok, jak je to u správního deliktu provozovatele vozidla?“ Odpověděl jste: „U správního deliku to jsou 2 roky.“ Proč si to myslíte? Podle mě to u fyzické osoby žádný zákon neupravuje, rozhodně ne Zákon o silničním provozu. Ministerstvo dopravy ve své metodice (http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/0AB601EF-B0F5-4880-A3AA-B759E5B22DDC/0/8_2013160OST_5_Priloha_3_8_2013160OST_5_1_Metodika_1238485.pdf) rovněž uvádí, že: „Správní delikt provozovatele vozidla nelze projednat, uplynula-li ode dne spáchání projednávaného přestupku doba delší než 1 rok. Tuto analogii § 20 odst. 1 zákona o přestupcích doporučujeme uplatnit v souladu se zásadou správního řízení „In dubio mitius“.

Odpověď

Ano, to neupravuje, ten argument vychází z analogie k právnickým osobám. Pokud ale samotné MD říká, že bližší je analogie s §20 odst. 1 zákona o přestupcích, tak tím lépe.

6.3.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist