Prodej auta – kupující neodhlásil vozidlo

Dobrý pane doktore, dostal jsem se vlastní vinou do prekérní situace a chtěl bych Vás zažádat o pomoc. Prodal jsem auto přes inzerát a dal novému majiteli plnou moc, aby si vozidlo sám odhlásil (auto bylo přihlášené v jiném městě, daleko mého bydliště, blízko k bydlišti kupujícího).

Před podpisem smlouvy tento kupující sám vepisoval svoje údaje přede mnou z pasu – zde je moje zásadní chyba – neověřil sem je dodatečně (částka za auto je malá, ani mě to nenapadlo). Vím, že jsem idiot, ale teď už to nevrátím.

Dal jsem mu všechny dokumenty včetně osvědčení o registraci a technického průkazu. Samozřejmě nový majitel vozidlo ve stanovené lhůtě neodhlásil a tedy ani na sebe nepřihlásil. Na první urgovací telefonáty ještě reagoval a sliboval, nicméně pak už byl telefon vypnutý a sms nedoručené.

Já jsem mezitím odhlásil auto z poviného ručení. No a situace je teď taková, že auto je stále přihlášené na mě a nepojištěné – tedy pokud jej v nejbližší době znovu nepojistím (což bez TP zase nemohu), tak mě čekají sančkní poplatky a pokuty od ČKP.

Jediné co mám v ruce je smlouva o prodeji vozidla. Zkoušel jsem kupujícího proklepnout na internetu, adresa kterou uvedl ve smlouvě ovšem neodpovídá. Kupující je cizinec, jméno není v našich končinách běžné. Našel jsem v nějakém rejstříku stejné s jinou adresou, ale zda se nejedná o jmenovce, nemohu zjistit.

Na dopravním inspektorátu nic neví a nic nechtějí řešit – pokud chceme vozidlo odhlásit, musíme mít TP – jejich jediné vyjádření.

Co mě zatím napadlo:

1. Podat trestní oznámení na kupujíciho s tím, že nesplnil podmínky smlouvy (odhlásit do 14 dnů, pojistit do 5 dnů) a s tím jít na DI.

2. Podat trestní oznámení s tím, že mi bylo vozidlo ukradeno i se všemi dokumenty a s tím zase jít na DI.

3. Poslat oficiální dopis na DI s vysvětlením a popisem celé situace.

4. Vydat se na vlastní pěst s pár kamarády po celé ČR na adresy, které jsou k dohledání (ta uvedená ve smlouvě také existuje). Pro mě osobně dost složitě realizovatelné a nákladné.

Popravdě jsem docela v koncích – nevím co si mám teď počít a moc bych ocenil Vaší radu jako profíka. Děkuji.

Odpověď

Viz článek na toto téma v sekci Právní poradna.

http://www.autoweb.cz/pravni-poradna-bezplatna/prepis-auta-predani-dokladu-prava-a-povinnosti-obou-stran/15820

4.2.2014 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist