Prodej auta

Dobrý den.Prodal jsem auto na základě kupní smlouvy. Dotyčný si auto odvezl. Zavázal jsem se, že mu pošlu všechny doklady. Což jsem udělal. Nyní se mi vše vrátilo zpátky, velký TP, malý TP, zelená karta, plná moc. Kupující si...

Diskuze

4 komentáře

  m

  Podobné dotazy už tu byly. Mám takový pocit, že se tímto způsobem získávají auta na náhradní díly.

  (w)

  Za poslední půlrok mám dvě zkušenosti s převodem auta, takže je to podle aktuálních pravidel.

  Základem je, že na úřad (kam spadá původní majitel) musí jít oba, původní i nový majitel. Auto musí mít evidenční kontrolu z STK platnou max. 14 kalendářních či max. 10 prav. dní, jinak smůla, vyhodí vás (pokud si děláte celou technickou, jako jsem dělal já, musíte tam i říct, že chcete i evidenčku, připíšou vám tam pár řádků, bez kterých vás jsou schopni taky vyhodit ;).

  Musíte mít zelenou kartu napsanou na nového majitele – tzn. nový majitel musí mít svou pojistku, kde bude sám uveden jako pojistník.

  Kupní smlouvu nepotřebujete (u mě v obou případech šlo o převod per huba, úplně to stačí, úřad žádná kupní smlouva nezajímá).

  Pokud tam jde jen jeden, musí mít od toho druhého plnou moc s úředně ověřeným podpisem. Zpravidla se to dělá tak, že původní majtel dává plnou moc novému, ale je to nebezpečné, pokud si ti dva stoprocentně nedůvěřují, protože pokud nový majitel na ten úřad nezajde, auto pořád papírově patří původnímu. A pokud tam nezajde včas – evidenčka – musí tam zase zajít původní majitel (z praxe vím, že na STK se lze domluvit, že tam klidně může jít kdokoliv).

  Na úřadě je potřeba vyplnit správý formulář. Je lepší si ho v klidu vyplnit doma a vytisknout, pozor ale, po mě na úřadu chtěli, že to nutně musí být na A3 přeložené na půl (dvě A4 téhož obsahu mi úředník nevzal, takže jsem na místě musel vyplnit ten přeložený A3 formulář znovu).

  A samozřejmě je nutné mít malý a velký techničák a občanku obou, příp. jednoho, má-li plnou moc. Přepis stojí 800 Kč, plus případně ekodaň, jestli ještě není zaplacena (tu vás nejspíš pošlou zaplatit jinam – na pokladnu).

  No, a pak už si jen vystojíte frontu, nebo se přihlásíte přes net (je to jak kde, někde je lepší přes net, v ČK jsem byl hotov bez objednání za hodinu vč. čekání, musím ale říct, že to bylo spíš štěstí, vzal jsem si na to raději den dovolené).

  ppppp

  Zajděte to na úřad nahlásit a nechte si to nahlášení potvrdit. Jinak vám hrozí pokuta za nenahlášení změny. Jestli si tam neprovedou přepis, vás v tuto chvíli nemusí bolet. Nechte si tam poradit, co máte dál dělat. Ať se pokusí vyzvat ke spolupráci nového majitele úřad, nebo mu může přímo vystavit pokutu. Pokud budete papíry posílat znovu, zelenou kartu neposílejte.

  mzxy

  podat společnou žádost o zápis změny vlastníka, tím že podáte žádost sám za sebe, řádně vyplníte a za sebe podepíšete a přiložíte vše, co máte
  podle zákona nemusíte podat žádost současně, nový majitel se může připojit zítra nebo za 2 hodiny
  je nutné nechat ověřit při podání žádosti vlastní totožnost podle op, údaje o novém majiteli do žádosti uveďte také
  je to jediné možné, zákoné řešení situace po prodeji auta
  vše ostatní jsou hlouposti, bez podané žádosti lze poradit jen to, aby byla žádost konečně podána

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist