Připomínka ohledně dotazu „Osoba jedoucí v kontejneru“

Dobrý den pane doktore,

nedávno se ve zdejší poradně objevil dotaz „Osoba jedoucí v kontejneru“ Dotaz:
Dobrý den pane doktore, je sice pátek večer, ale dovolte mi dotaz. Je osoba jedoucí v kontejneru na plasty (takový ten žlutý, pojízdný) ze zákona řidičem? Předpokládejme modelovou situaci, kdy osoba pod vlivem alkoholu vstoupí do sběrné nádoby, odbrzdí a vlivem samospádu – a hladiny v těle – uhání na území obce povolenou rychlostí, má stanovené osvětlení, ale neplní zákonné požadavky dané kategorie vozidel. Jedná se o přestupkové jednání, nebo lze tento čin kvalifikovat i jako TČ? Jedná se o případ, kdy mimo průjezdu po PK nezpůsobí žádné další škody, pouze ohrozí ostatní účastníky provozu na PK, způsobí újmu vlastníkovi sběrné nádoby, přemístěním ze stanoviště „na kopci“ do cíle „pod kopcem“. Hezký den a děkuji!
Odpověď:
Tak kola to má, motor to nemá, takže když v tom budete „jezdit“, tak to lze považovat za nemotorové vozidlo. Já bych se na to díval přiměřeně jako na jízdu na jízdním kole (s některými odlišnými specifiky, ale v zásadě obdobně). J Dovolil bych si na to reagovat. Podle zákona 361/2000Sb. § 2 je h) platí, že nemotorové VOZIDLO je vozidlo pohybující se pomocí lidské nebo zvířecí síly, například jízdní kolo, ruční vozík nebo potahové vozidlo. Předpokládám. že kontejner není určený jako vozidlo nebo ano? Navíc pokud by si jej někdo „půjčil“ bez dovolení jeho majitele, tedy obce, tak by se jednalo o TČ krádeže, ne?

Odpověď

Ale co je to vozidlo? Já bych to bral jako cokoliv, „co jede“ a ten kontejner také jede. Je to absurdní dotaz, takže výklad z hlediska zákona je také trochu neobvyklý. Kráděž by to být mohla, ale nemusela, záleží na okolnostech.

27.10.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist