Přednost zprava vs. obytná zóna

Dotaz:
U nás v ČB je taková jedna zajímavá situace, kterou popisuje článek v drbně zde: http://goo.gl/AroGey – jde o to, že řidič vyjíždějící z obytné zóny by měl dávat přednost všem, nicméně řidič vyjíždějící z vedlejší Riegerovy pro něhož je řidič vyjíždějící z obytné zóny tzv. „z prava“ – https://goo.gl/maps/gY3oD bude chtít jemu dát přednost, neb neví (podle mě není povinen vědět), že vyjíždí z obytné zóny a tedy mu má dát přednost. Takže se může stát, že se tam oba zaseknou a budou na toho druhého kynout, ať jede, že má přednost. Je taková situace vyloženě na posunkové domluvě řidičů? Nebo si má řidič všímat, kde ostatním končí obytná zóna (což v tomhle případě sice vidí, ale jindy nemusí)? Kdyby se srazili, kdo bude viníkem? Děkuji a pozdravuji.
Odpověď:
Tak ale ten na pozemní komunikaci vidí, že ten zprava tam má značku „Obytná zóna“, takže ví, že má sám přednost.

Dobrý den, pane doktore. Omlouvám se za troufalost, ale Vaše odpověď podle mého názoru není správná. V zákoně 361/2000 Sb. z ust. §§ 22 a 39 nevyplývá skutečnost, že by řidič, vyjíždějící z „pěší zóny“ neměl přednost zprava, pokud není přednost na křižovatce upravena dopravním značením. Nic takového nevyplývá ani z §12 vyhl. 30/2001 Sb.
Takže vozidlo, vyjíždějící z „pěší zóny“, má na křižovatce bez vyznačení přednosti v jízdě přednost před vozidly, vůči kterým přijíždí zprava.
Pokud se mýlím, napište prosím, z kterého ustanovení kterého zákona vyplývá opak mého názoru. Děkuji.

Odpověď

§ 23

 

Vjíždění na pozemní komunikaci

 

(1) Při vjíždění z místa ležícího mimo pozemní komunikaci na pozemní komunikaci musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech jedoucím po pozemní komunikaci nebo organizovanému útvaru chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty jdoucím po pozemní komunikaci. To platí i při vjíždění z účelové pozemní komunikace nebo ze stezky pro cyklisty nebo z obytné nebo pěší zóny na jinou pozemní komunikaci.

26.8.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist