Přednost v jednosměrném zúžení

Dobrý den, pane doktore. Můj dotaz se týká situace při objíždění překážky, toho, kdo má přednost. Možná jsem špatně hledal (četl jsem pouze: http://business.center.cz/business/pravo/zakony/silnicni-provoz/cast1h2d3.aspx), ale podle mne zákon neřeší následující situaci.
U nás v obci budují kanalizaci. Je uzavřen jeden ze směrů v délce 40-50 metrů. Směr, který není uzavřen, má přednost. Vidět je z jednoho konce překážky na druhý, zároveň však není perspektiva dostatečná – jedná se o mírnou táhlou zatáčku v zástavbě, takže vidíte řekněme 50 metrů za začátek překážky. Zhusta zde dochází k následující situaci: přijedu k překážce v pruhu,v němž je silnice rozkopaná, tedy směru, který má dát přednost. Podívám se na druhý konec a – to zdůrazňuji – na druhém konci žádné vozidlo není. Vjedu tedy dovnitř překážky, když tu se objeví vozidlo z druhé strany. Většinou zastaví a řidiči na mne koukají jako na vraha, v jednom případě proti mně dokonce jeden jel a zablokoval mne – bylo to o to absurdnější, že já byl již ve 3/4, takže kdyby zastavil o 10-15 metrů níže, udělal bych myšku a on mohl jet. Pokud jsem měl možnost vidět podobné situace jinde, řeší se semafory, které pouští střídavě oba směry, v případě dočasných uzavření fungují zaměstnaci stavebních firem jako regulovčíci. Zde však žádný semafor ani regulovčík není. Zdravý rozum mi říká, že když už je někdo uvnitř překážky, má mít přednost, a když jedu z druhé strany, sám se podle toho řídím. Co však na to praví zákon? Může mne někdo zablokovat, třebas i u samého konce a požadovat, abych vycouval zpět? Děkuji za odpověď.

Odpověď

A tam není vůbec žádné dopravní značení? Ani např. značka znázorňující přednost protijedoucích vozidel?

5.5.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist