Přednost chodců na přechodu

Dobrý den, pane doktore,

prosím vás, zajímá mě tato věc:

Jedu, mám před sebou přechod pro chodce, po pravé straně je chodník, po levé straně jsou tramvajové koleje. Na chodníku u přechodu stojí skupina lidí, kteří (asi) chtějí přecházet. Na těch kolejích je tramvaj, která přijíždí z opačného směru, než jedu já, a z důvodu hustoty provozu jede pomaloučku, případně i úplně zastaví, a je vedle mě. Nevím, co říká zákon – proto se ptám. Selský rozum ale říká, že chodci přecházet nebudou, protože když jim na tom přechodu překáží tramvaj, tak kam by se hrabali. Takže takovéto situace já vždycky využiji, chodcům přednost nedávám, nezastavuji a pokračuji v jízdě.

Mám dva dotazy:

1) Musím zastavit a dát chodcům přednost, byt‘ je to absurdní?

2) Mohou chodci v takovéto situaci přecházet, když za prvé to přecházení nemohou dokončit a musejí zůstat stát ve vozovce – pokud je tedy nenapadne tu tramvaj obejít – a za druhé mě tím vlastně omezí, protože nemohu pokračovat v jízdě?

Děkuji za odpověd‘.

Honza

Odpověď

ad 1) Pokud chodci „hodlají“ přecházet, tak ano. Pokud ne, protože nemají kam (blokuje je tramvaj na kolejích), tak nemusíte.

ad 2) Na přechodu nemohou zůstat stát. Buď se vejdou mezi přechod a tramvaj nebo nemohou přecházet.

20.7.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist