Předjíždění na dálnici

Dobrý den,

moc prosím o vysvětlení jízdy v jízdních pruzích,instruktorům autoškoly se nedaří shodně interpretovat § 12 a já jsem z toho zmatená.
Nastala situace: Na dálnici jede modré auto v levém pruhu rychleji než auta v pravém pruhu a předjíždí je. Pak je tam ale omezení rychlosti na max.100, modré auto jedoucí v levém pruhu zpomalí. V tu chvíli červené auto jedoucí v pravém pruhu doposud dál za ním, jede pořád 130, dohoní ho, chvilku jedou souběžně a následně ho jízdou v pravém pruhu „předjede“.
Jeden instruktor tvrdí, že auto jedoucí v pravém pruhu nepředjíždělo, jelikož jelo ve svém pravém pruhu a nepředjelo před modré auto do levého, a porušilo tedy pravidla pouze překročením rychlosti. (V tom případě se ale nemusím namáhat přejížděním do levého pruhu a čekat, až mi pomalá auta v levém pruhu uvolní cestu, mohu kolem nich prosvištět zprava.)
Druhý instruktor tvrdí, že podle bodu 3 § 12 se za předjíždění nepovažuje, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu, pouze v případě takové hustoty provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel. Podle něj se tedy kromě porušení rychlosti jedná také o porušení pravidla, že se nesmí předjíždět zprava.

Moc Vám děkuji za vysvětlení, s pozdravem Vítková.

Odpověď

Můj názor je ten, že pokud to není v obci a pokud se nejedná o tzv. souběžnou jízdu, tak by striktně podle pravidel měl řidič v pravém snížit rychlost tak, aby vozidlo v levém zprava nepodjel. Prakticky to sice nedává smysl, ale formálně-právně to takto plyne z pravidel.

7.4.2016 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist