předjíždění

Dobrý den, pane doktore,

pouze chci rozvinout myšlenku ohledně předjíždění:

Jedná se o to, že za nerespektování (případně přehlédnutí) svislé dopravní značky „Zákaz předjíždění“ je možné, pokud vím, uložit sankci zákaz řízení, jestliže v takto označeném úseku budu předjíždět a přistihne mě policie. Rovněž, pokud na pozemní komunikaci o dvou jízdních pruzích mimo obec pojedu v pravém pruhu, a budu rychlejší, než vozidla v levém pruhu, může mě policie pokutovat za údajné předjíždění zprava.

Tak mě zajímají dvě věci:

1) Na základě čeho je tedy možné být za toto jednání postižen, když v zákonu o provozu na pozemních komunikacích není definice, co je to předjíždění?

2) Je možné se bránit i soudní cestou (hlavně v případě, že se jedná o zákaz řízení, který ukládá magistrát), a pokud ano, má to vůbec smysl?

Děkuji za odpověd‘.

Honza

Odpověď

ad 1) Co je a co není předjíždění bude prostě vyloženo v rámci jazykového výkladu.

ad 2) Záleží na konkrétním příkladu. Někde se to jeví jako jednoznačné, jinde jako sporné (když pojedu v pravém pruhu na dálnici konstatní rychlostí a auto v levém začne zpomalovat a já jej beze změny rychlosti minu v pravém pruhu). Můj názor je ale ten, že i toto bude jako předjíždění vyhodnoceno (za tohle ale zákaz řízení nehrozí).

6.1.2015 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist