Před vánoci jsem vyhrál soudní spor

Dobrý den,před Vánoci jsem vyhrál soudní spor s autobazarem, který mi před rokem a půl prodal vůz, jehož stav, jak se později ukázalo, nebyl v souladu s kupní smlouvou.Žalobu jsem se rozhodl podat po písemném Odstoupení od kupní smlouvy, kdy mi toto odstoupení autobazar zamítl (ne nesouhlasil, ale opravdu zamítl). K předání vozu tedy nedošlo, aby mi zůstal pro případ soudního stání nějaký "hmatatelný" důkaz. Společně se žalobou jsem žádal soud o úschovu věci, což se nepodařilo, protože soud prý úschovu automobilu v průběhu soudního řízení neumožňuje. Vůz jsem měl odstavěný na veřejné ulici před domem, kde bydlím, a po celou dobu sporu jej nepoužíval. Měl bych následující dotazy: po nabytí právní moci rozsudku mělo dojít do tří dnů k zaplacení dlužné částky ze strany autobazaru oproti vydání věci. Vzhledem k tomu, že jsem vůz kupoval na druhé straně republiky, ale bydlím jinde, netuším, jak bych měl dle rozsudku postupovat tak, aby vše bylo v souladu s ním a já obdržel dlužnou částku.1) Jelikož vůz nebyl rok a půl používán a nemá ani zimní pneu, mám vůz nechat odtáhnout a požadovat proplacení po autobazaru, jako by se jednalo o náklady spojené s reklamací?2) Musím předat věc tam, kde jsem ji koupil, nebo mohu požadovat odtažení samotným autobazarem?3) Musí být vůz v pojízdném stavu, resp. zda mám povinnost kontrolovat, jestli v důsledku dlouhého stání nedošlo např. k poškození elektroinstalace vlivem vlhkosti, event. jej opravovat a zda si může bazar nárokovat finanční odškodnění ze soudem uznané částky, že k takovému poškození došlo, přestože jsem vůz chtěl již při odstoupení od smlouvy předat a navíc jsem žádal soud o úschovu?4) Do jaké míry, pokud nebylo specifikováno v rozsudku, si může žalovaná strana klást po svém neúspěchu podmínky pro předání, pokud se vyloženě nechce dohodnout, ale trvá na předání dle svého "scénáře" (např. peníze až po kontrole a převzetí vozu, předání u nich z důvodu "lepších podmínek" atp.)?5) Může i po rozsudku autobazar vůz nepřevzít, např. z důvodu nějaké mnou nezaviněné závady?4) Pokud by autobazar vůz převzal, ale neproplatil celou požadovanou sumu, je podání exekuce na tuto společnost zdlouhavá procedura, nebo byste ji doporučoval jako další krok? A pokud ano, jak dlouho může trvat, než se něco začne dít?Velice děkuji za odpovědi a omlouvám se za dlouhý text.

Odpověď

ad 1) Vozidlo je třeba dopravit prodejci.ad 2) Předejte jí v místě nákupu nebo v jiné provozovně prodejce.ad 3) Ne, tyto skutečnosti jdou za vlastníkem, tj. prodejcem.ad 4) Žádné podmínky si klást nemohou. Předejte do jejich moci vozidlo, zbytek jde za nimi.ad 5) Ne.ad 6) Exekuce není zdlouhavá, zvlášť u někoho, kdo má bankovní účty a peníze na nich. :)

30.1.2010 2:42

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist