Před pár dny někdo vznesl dotaz

Před pár dny někdo vznesl dotaz týkající se oprávnění policistů při běžné silniční (náhodné) kontrole prohledávat zavazadlový prostor. V odpovědi jste citoval část příslušného zákona, kde jsou uvedeny důvody, které tento postup umožňují. Jde o to, že se do této situace také dostávám a to víc, než často. Takže jsem policistům odcitoval zmíněný zákon, načež oni to odkývali s tím, že přesně tyto důvody mají a nejsou povinni mi k tomu dál něco vysvětlovat, takže ať otevřu jednak kufr, dále příruční schránku, obsah veškerých igelitek apod. vysypu na zem a aby to bylo komplet, tak obsah kapes mé bundy vyprázdnit na střechu. Samozřemě, že nic závadného nenašli, utrousili jenom ,,dobrý" a odpluli. A já se domnívám, že pokud mají skutečně podezření, že najdou něco týkajícího se trestné činnosti, musí to při lustrování hlásit operačnímu a o osobní prohlídce ani nemluvě. Ta už je přece úplně z jiného soudku. Takže jak to vidíte Vy? Musí policie nějak zdůvodnit kontrolovanému, že je vlasně podezřelý, na základě čeho zasahují do jeho práv a svobod?

Odpověď

Ačkoli se na toto téma vedou spory, já jsem toho názoru, že policie musí dostatečně hodnověrně zdůvodnit konkrétní služební zákrok, když to povaha zákroku dovoluje, což tady dovoluje. Odkaz typu "jo, postupujeme podle zákona" rozhodně nestačí. To se týká i případů kontroly totožnosti, podání vysvětlení apod. Bohužel však zákon mnoho efektivních nástrojů na obranu nedává. Samozřejmě můžete odmítnout, ale to je zase může rozlítit, že provedou kontrolu technického stavu vozidla apod. Je to složité.

21.2.2007 6:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist