Před 7 dny jsem koupil v

Dobrý den,před 7 dny jsem koupil v autobazaru ojetý vůz.Zajímalo by mě za jakých podmínek můžu tento vůz vrátit do bazaru zpět.(odstoupení od smlouvy)Stále čekám na velký TP a prohlášení býv.majitele,abych mohl auto přepsat. Z auta teče olej,ale na smlouvě se bazar kryje větou:Vozidlo vyžaduje celkovou kontrolu,případně opravu dle nálezu,nevylučuje se možnost nákladnější a rozsáhlejší opravy.Jsem schopen si závadu odstranit.Zajímá mě však za jakých podmínek se od podepsané smlouvy dá eventuelně odstoupit.

Odpověď

Pokud je ve smlouvě takto široce vymezena nutnost dalších oprav, se kterými kupující vozidlo kupuje, pak ve vztahu k těmto vadám reklamaci uplatnit nemůže a nemůže tedy ani z tohoto důvodu od smlouvy odstoupit. Odstoupení od smlouvy by přicházelo v úvahu při výskytu neodstranitelných závad, které by nespadaly pod dikci uvedenou ve smlouvě (ta je však v daném případě formulována tak široce, že lze mít pochybnosti o existenci neodstranitelných vad, které by se pod Vámi citované ustanovení nevešly). Odstoupit by tak šlo jedině v případě omylu při uzavírání smlouvy (tedy v případě, kdy by Vás prodávající vědomě uvedl v omyl ohledně některé zásadní skutečnosti, která měla vliv na rozhodnutí smlouvy uzavřít), případně by bylo lze odstoupit od smlouvy, kdy by prodávající nedodal ani v náhradní lhůtě sjednané zboží (např. pokud se ve smlouvě zavázal předat doklady od vozidla do nějaké lhůty, bylo by možno jej vyzvat ke splnění této povinnosti a pokud v přiměřené lhůtě tuto povinnost nesplnil, bylo by odstoupení možné).V ostatních případech pak lze hovořit o odstoupení pouze ve vztahu k neodstranitelným vadám, nicméně dikce smlouvy je dost široká, jak bylo shora uvedeno, aby toto odstoupení pokryla a lze se obávat, že by z toho důvodu odstoupení nemuselo být možné. Soud by však tuto otázku mohl posoudit jinak a proto lze doporučit kontaktovat v dané věci advokáta, aby zvážil případné řešení celé věci soudní cestou.

19.9.2005 4:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist